برنامه ریزی وزارت نیرو و سازمان استاندارد برای ارتقاء استانداردهای مصرف برق و انرژی در تجهیزات برقی، لوازم خانگی و فرایندهای صنعتی

برنامه ریزی وزارت نیرو و سازمان استاندارد برای ارتقاء استانداردهای مصرف برق و انرژی در تجهیزات برقی، لوازم خانگی و فرایندهای صنعتی
اولین جلسه کارگروه راهبری ارتقاء استانداردهای برچسب انرژی در لوازم خانگی و معیارهای مصرف انرژی صنایع در وزارت نیرو با هدف لزوم بازنگری استانداردهای برچسب انرژی در وسایل برقی پرمصرف تشکیل شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا؛ روز یکشنبه (8 خرداد) جلسه کارگروه استانداردهای برچسب انرژی لوازم خانگی و معیارهای مصرف انرژی در صنعت با حضور وزیر نیرو، رییس سازمان ملی استاندارد، رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق و مدیران وزارت صمت برگزار شد.
وزیر نیرو ضمن بیان طرح ها و برنامه های وزارت نیرو در زمینه مدیریت تقاضا و مصرف برق و انرژی، بر ضرورت بازنگری و ارتقاء استانداردهای مصرف انرژی لوازم و تجهیزات برقی با اولویت تجهیزات سرمایشی اعم از کولرهای آبی و اسپلیت ها، تاکید نمود.
در این راستا گزارشی از وضعیت استانداردهای برچسب انرژی و تاثیرات ارتقاء این استانداردها در کاهش مصرف برق کشور، توسط مدیران ساتبا ارائه و برنامه های عملیاتی برای ارتقاء استانداردهای برچسب انرژی لوازم خانگی برقی با هدف کاهش 2800 مگاوات مصرف برق کشور ظرف 4 سال آتی ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

لازم به ذکر است از مهمترین این تصمیمات، برنامه ریزی جدی برای اصلاح تولید کولرهای آبی صرفا با استفاده از الکتروموتورهای پربازده BLDC بوده که با توجه به پتانسیل این اقدام در کاهش چشمگیر مصرف برق کشور، مقرر گردید اقدامات لازم در اسرع وقت برای بازنگری در استانداردهای مصرف انرژی آنها از سوی سازمان ملی استاندارد و با همکاری وزارتین صمت و نیرو صورت پذیرد.
همچنین مقرر شد در خصوص اعمال استانداردها و معیار های مصرف انرژی در فرایند های صنعتی، اقدامات لازم برای توسعه انجام بازرسی ها از صنایع انرژی بر، با استفاده از ظرفیت قانونی ماده 26 قانون اصلاح الگوی مصرف و آیین نامه مربوطه، توسط سازمان ملی استاندارد و با همکاری وزارت نیرو و ساتبا صورت پذیرد.
در نهایت، برای پیگیری اجرای تصمیمات و برنامه ریزی عملیاتی، مقرر شد کمیته عملیاتی مشترک متشکل از نمایندگان وزارت نیرو و ساتبا، سازمان ملی استاندارد و وزارت صمت تشکیل شود تا نسبت به پیگیری مستمر تصمیمات اقدام گردد.

 

۱۱ خرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۴۰
تعداد بازدید : ۳۲۲

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید