در سفر ریاست سازمان ساتبا به استان خراسان رضوی انجام شد

بازدید، افتتاح و بررسی از روند ‌پیشرفت وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی

بازدید، افتتاح و بررسی از روند ‌پیشرفت وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در پی سفر استانی ریاست سازمان آقای محمود کمانی به استان خراسان رضوی در روز های پنج شنبه و جمعه ۲۹و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، ایشان در ابتدا از شرکت صنایع تولیدی پاک آتیه در شهرستان خواف که تولید کننده پنل های خورشیدی می باشد بازدید و در جریان آخرین وضعیت روند تولید پنل های خورشیدی این شرکت قرار گرفت .
کمانی در ادامه این بازدید از چند نیروگاه بادی ( ۲/۵ ، ۲/۸۴۰ و ۱۰ مگاواتی ) در این شهرستان از نزدیک دیدن نمود و اعلام داشت، که با آغاز بهره برداری این نیروگاه های بادی مجموع ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر در حال بهره برداری در استان خراسان رضوی به ۶۱/۵ مگاوات خواهد رسید که با توجه به ظرفیت بالای این استان برای تولید انرژی بادی به واسطه شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی بیشترین سهم این ظرفیت مربوط به نیروگاه های بادی می باشد. همچنین با آغاز بهره برداری این نیروگاه ها و با تزریق برق تولید شده از این نیروگاه ها به شبکه سراسری برق کشور بویژه در فصل پیک مصرف برق کمک شایانی به مدیریت شبکه برق استان خواهند داشت و نیز جلوگیری از انتشار هزاران تن آلاینده های زیست محیطی و باعث صرفه جویی در سوخت و میلیون ها لیتر آب خواهد بود .
طبق گزارش ساتبا: در ادامه سفر کمانی نیروگاه ۲۰۰ کیلو واتی انشعابی در مجموعه کشت و صنعت پیشرو صالح کاشمر در استان خراسان رضوی نیز افتتاح شد.
طبق گزارش : تعداد ۹۸ نیروگاه خورشیدی در سطح شهرستان کاشمر به بهره برداری رسیده است که مجموع تولید این نیروگاه ها ۹۸۷ کیلو وات می باشد که این نیروگاه ۲۰۰ کیلوواتی انشعابی خورشیدی یکی از آن نیروگاه های است که به بهره برداری رسیده و با کاربرد انرژی های تجدید پذیر با میزان تولید انرژی ۳۶۵۰۰۰ کیلووات ساعت در سال در کنار کاربرد های دیگر همچون دامپروری( مرغداری ) و حتی کشاورزی که سبب بهینه سازی و کسب درآمد از طریق فروش برق پاک می باشد به کار خود ادامه می دهد .

لازم به ذکراست دامداران و کشاورزان در بسیاری از موارد می توانند برق نیز تولید کنند ‌.این موضوع با نصب سامانه های خورشیدی ( پنل های فتوولتائیک ) بر روی سقف دامداری به طرق مختلف قابل انجام است و از این طریق با فروش برق تولید شده به وزارت نیرو ( ساتبا ) علاوه بر بهره وری بیشتر و حفظ محیط زیست موجب درآمد زایی بیشتر صنایع خود شوند‌. ‌
با توجه به برخورداری ایران از نعمت تابش خورشید و داشتن ساعات آفتابی بسیار مناسب در مناطق روستایی فرصت جذابی برای سرمایه گذاران جانبی را ایجاد نموده است که بدین ترتیب یک منبع درآمد بمدت بیست سال در قالب قرارداد خرید تضمینی برق تجدید پذیر بویژه در شرایط کم آبی برای دامداران و کشاورزان فراهم خواهد نمود.
در پایان سفر محمود کمانی از نیروگاه بادی سبز بینالود ، نیروگاه بیوگاز مشهد و همچنین مجتمع صنعتی بازیافت مواد انرژی مشهد بازدید و از نزدیک شاهد روند فعالیت ها و تلاش مدیران و کارکنان این صنعت قرار گرفت .

وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی04 وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی01
وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی03

وضعیت نیروگاه های موجود در استان خراسان رضوی02

 

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۷:۲۹
تعداد بازدید : ۴۸۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید