پیام نوروزی معاون وزیر و رئیس سازمان در سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»

پیام نوروزی معاون وزیر و رئیس سازمان در سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»

یا مقلب القلوب و الابصار...

حلول سال نو و بهار زیبا را به همۀ شما عزیزان تبریک و تهنیت می‌گویم و سالی پربار همراه با سلامتی و شادکامی را از خداوند یکتا مسألت می‌کنم.
انرژی یکی از ارزشمندترین سرمایه‌های الهی و زیرساخت توسعۀ جوامع است. دغدغۀ محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی و اثرات زیست‌محیطی ناشی از تولید انرژی از این منابع، منجر به توجه جدی جهانی در دو دهۀ اخیر برای تولید برق پاک شده و کاهش هزینه‌های تولید انرژی از منابع تجدید‌پذیر، سبب برنامه‌ریزی‌های گستردۀ جهانی، به منظور بهره‌گیری بیشتر از این منابع گردیده است. لزوم توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر برای کشور ما که از یک سو دارای ظرفیت بالای این انرژی‌ها از جمله خورشیدی و بادی است و از سوی دیگر در مناطق خشک و کم‌آب دنیا قرار دارد، اهمیت و اثرات مضاعفی خواهد داشت. خوشبختانه این موضوع در صدر توجه مقامات عالی نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته که توصیه اخیر مقام معظم رهبری در مراسم درختکاری در مورد لزوم بهره‌گیری از منابع خورشیدی و بادی، وظیفه دست‌اندرکاران انرژی کشور را بیشتر نیز نموده است.
در سالی که گذشت، با استقرار دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران و ارائه برنامۀ جهشی از سوی وزیر محترم نیرو برای نصب و راه‌اندازی 10.000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید طی 4 سال، امید و انتظار فراوانی در جامعۀ متخصصین، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان حوزۀ انرژی کشور ایجاد شده است. در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها»، سعی شد تا علاوه بر رفع مشکلات مالی نیروگاه‌های موجود، مسیر توسعۀ مضاعفی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در راستای هدف جدید وزارت نیرو نیز گشوده شود.
در اینجا لازم می‌دانم اهم اقداماتی که تاکنون برای تحقق این هدف بزرگ صورت گرفته است را به استحضار برسانم:
فراخوان عمومی، برای مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی به منظور احداث 10.000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از محل منابع مالی سوخت صرفه‌جویی‌شده؛ اخذ مجوز احداث 4000 مگاوات نیروگاه خورشیدی برای 2 سال آینده از شورای اقتصاد؛ آیین‌نامۀ اجرایی تحویل سوخت صرفه جویی‌شده یا حوالۀ آن در نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا سقف 2500 میلیارد تومان به سرمایه‌گذاران برای فروش و یا عرضه در بورس انرژی؛ تصویب احداث 550 هزار سامانۀ خورشیدی پشت‌بامی برای 4 سال آینده که 110 هزار واحد آن در سال 1401 اجرا خواهد شد؛ تصویب طرح‌های بهره‌وری انرژی در شورای عالی انرژی؛ توافق با صنایع بزرگ و پرمصرف انرژی به منظور احداث 2000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر خودتامین؛ هماهنگی و توافق با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به منظور احداث 1000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر خودتامین؛ امضای تفاهم‌نامه با استانداری‌ها به منظور هماهنگی و هم‌افزایی دستگاه‌های ذیربط منطقه‌ای و ...
این اقدامات زیرساختی گام‌های مهمی برای تحقق هدف بزرگ ملی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود که نیازمند پیگیری، همراهی و مشارکت تمامی ارکان ذیربط و ذی‌نفع می‌باشد.
در پایان لازم می‌دانم از تلاش‌ و همراهی تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های حامی و همکار، بخش‌های خصوصی و مردم‌نهاد و به ویژه از کلیۀ همکاران خود در خانواده ساتبا، سپاسگزاری نمایم. امیدوارم آغاز سال جدید که مقارن با حلول ماه مهمانی الهی است، سالی همراه با موفقیت و سلامتی برای همگان و تحقق توسعۀ فراگیر انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور باشد.
                                                 ز کــوی یار مـی‌آیـد نســیم باد نــوروزی                                                        از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

 

محمود کمانی
معاون وزیر و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق

۲۹ اسفند ۱۴۰۰ ۱۹:۳۰
تعداد بازدید : ۵۶۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید