به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

کشور آلمان سه ماهه اول سال2020 را با بیش از 50 درصد تولید برق تجدیدپذیر پشت سر گذاشت

کشور آلمان بیش از نیمی از برق خود را از طریق منابع تجدیدپذیر در سه ماه اول سال 2020 میلادی تولید کرده است. این اولین سه ماهه کاملی است که در آن انرژی های تجدیدپذیر اکثر نیازهای برق این کشور را پوشش می‌دهد. اعداد و ارقام ناشی از تولید زیاد انرژی های بادی و خورشیدی در ماه‌های فوریه و مارس در کنار کاهش مصرف کلی انرژی مرتبط با بیماری همه گیر ویروس کرونا بوده. این ارقام که با تولید انرژی های تجدیدپذیر بالا در سال 2019 میلادی همراه است، علیرغم کاهش کلی گسترش انرژی های تجدیدپذیر، آلمان را در مسیر دستیابی به اهداف انرژی سبز 2020 خود قرار می‌دهد.
این خبر را انجمن تأسیسات BDEW و مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی و هیدروژن بادن وورتمبرگ (ZSW) اعلام کرده است. این رقم در سه ماهه اول سال 2019 میلادی حدود 44% بوده است. این ارقام توسط تولید بی‌سابقه از انرژی بادی در ماه فوریه، تولید بالا انرژی خورشیدی در ماه مارس و کاهش مصرف کلی انرژی که به بحران ویروس کرونا منجر شده، بدست آمده است. به دلیل شرایط غیرمعمول پاندمیک جهانی، انجمن BDEW هشدار داد که خیلی زود است که اعلام کنیم این روند ممکن است ادامه¬ دار باشد. کرستین آندره‌آ، رئیسBDEW در بیانیه‌ای گفت: "عملکرد انرژی های تجدیدپذیر بسیار دلگرم کننده است. با این حال باید همیشه به خاطر داشته باشیم که این فقط یک مقطع گذرا است و شامل بسیاری از رویدادهای یکبار مصرف است." تغییر سیاست‌های اساسی نظیر خاموش کردن نیروگاه‌های هسته‌ای و ذغال‌سنگ که در اواخر سال 2019 از مدار خارج شدند، از اهداف اصلی خواهد بود. این اعداد بهمراه افزایش تولید تجدیدپذیر در سال 2019 ، آلمان را در مسیر دستیابی به اهداف خود در سال2020 جهت افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر از کل مصرف انرژی قرار می‌دهد (که البته فقط شامل برق نیست بلکه به کل سبد انرژی اشاره دارد. بعنوان مثال سوخت‌های فسیلی مورد استفاده در حمل و نقل و انرژی گرمایشی). آلمان متعهد شده است که تا پایان سال جاری میلادی 18% از کل انرژی مصرفی خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تولید نماید. آقای پیتر آلتمایر (وزیر اقتصاد آلمان) در بیانیه‌ای گفت: "هدف 18% انرژی های تجدیدپذیر اتحادیه اروپا در سال 2020 قابل دستیابی است. ما اکنون باید تلاش کنیم تا این اهداف را بصورت پایدار محقق کنیم تا سهم بیشتری از تولید انرژی های تجدیدپذیر را داشته باشیم. "

بطور کلی کشور آلمان در سه ماهه اول سال2020 در مجموع 148 میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف کرده است که حدود 2% کمتر از مدت مشابه سال 2019 (151 میلیارد کیلووات ساعت) است. BDEW و ZSW گفتند که سهم تجدیدپذیرها 9/51% از کل آن را تشکیل می‌دهد. سهم اصلی انرژی های تجدیدپذیر آلمان از طریق انرژی بادی onshore تأمین می‌شود که 9/28% از برق مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند این در حالی است که این میزان در سه ماهه اول سال 2019 به 7/23% رسیده است (نمودار بالا). BDEW خاطر نشان کرد در حالی که این اولین سه ماهه کامل است که در آن انرژی های تجدیدپذیر اکثر نیازهای برق کشور را پوشش می‌دهد، آلمان در ماه های گذشته قبلاً از این آستانه عبور کرده است.

در همین حال اپراتور شبکه50Hertz ثبت چندین رکورد جدید منطقه‌ای را برای انرژی های تجدیدپذیر در سه ماهه اول2020 اعلام کرد. در ماه فوریه برق حاصل از انرژی بادی و خورشیدی 85% برق مورد نیاز را در منطقه عملیاتی که از دریای بالتیک تا نزدیکی مرز با جمهوری چک امتداد دارد را تأمین نموده است. در 23 مارس، این شرکت با اتصال دائمی سیستم‌های فتوولتائیک، ظرفیتی معادل8500 مگاوات انرژی خورشیدی را تحویل داد. اما شرکت های بهره‌بردار برق هشدار دادند که رقم بالای ثبت شده نباید این واقعیت را بپوشاند که صنعت تجدیدپذیر در حال حاضر با موانع بزرگی روبرو است. گسترش مزارع بادی onshore بصورت خزنده‌ای در حال رشد است این در حالی است که صنعت خورشیدی با محدودیت یارانه‌های دولت روبرو است که ممکن است ظرف چند ماه آینده نیز ادامه داشته باشد. آندره‌ای، رئیس BDEW هشدار داد که اگر آلمان بخواهد اهداف تغییرات آب و هوایی آینده خود را برآورده کند باید مشکل اتصال به شبکه انرژی های تجدیدپذیر حل شود. آندره‌ای گفت: "ارقام ثبت شده کاملاً در تضاد با وضعیت چشمگیر گسترش فعلی سیستم‌های بادی و فتوولتاییک هستند: اگر موانع و محدودیت ها به سرعت برطرف نشوند، هدف 65 درصدی تا سال2030 میلادی به سختی قابل دستیابی است." وی افزود که سیاست‌گذاران باید در هر گونه واکنش به بحران ویروس کرونا، انرژی های تجدیدپذیر را مدنظر داشته باشند. شرایط دشوار اقتصادی، فشار را برای اقدامات گستره‌تر تشدید می‌کند لذا باید اطمینان حاصل کرد تا سرمایه‌گذاری های بیشتری در زمینه گسترش انرژی های تجدیدپذیر انجام می‌شود تا بتوانند تأمین انرژی آینده را تضمین کنند."

Source: Agora Energiewende

تهیه و تنظیم: مصطفی ربیعی- دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا

 


تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵

آرشیو گزارشات