به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

انرژی زیربنای تمدن نوین بشر و میراث ما برای نسل های آینده


انرژی ارزشمندترین سرمایه و زیربنای تمدن نوین بشری و میراث ما برای نسل‌های آینده بشمار می‌رود. استفاده بهینه و پایدار از این نعمت الهی، مستلزم شناخت کامل منابع انرژی است. با نگاهی اجمالی به بهای انواع انرژی می‌توان پیش بینی نمود که در دهه‌های آینده با کاهش منابع سوخت‌های فسیلی و افزایش چشمگیر ارزش آنها بطور همزمان و از دیگر سوی کاهش هزینه‌های تولید انرژی از منابع تجدید‌پذیر، از منابع فسیلی عمدتاً بعنوان مواد اولیه تولید سایر فرآورده‌ها استفاده گردیده و منابع انرژی تجدیدپذیر جایگزین مناسبی برای آنها باشند. با بکارگیری ظرفیت‌های منابع انرژی تجدیدپذیر، فن‌آوری‌های پیشرفته و افزایش بهره‌وری انرژی می‌توان به شکوفایی اقتصادی کشور کمک کرد که این امر مستلزم همکاری و تعامل فراگیر در توسعه سیاست‌گذاری و بکارگیری دانش و فن‌آوری‌های انرژی می‌باشد.
سابقه سالانه برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت برق در ایران، با مشارکت گسترده جمع کثیری از شرکت‌های توانمند داخلی و خارجی حاکی از آن است که این نمایشگاه به‌عنوان یک رویداد قابل توجه صنعتی و تجاری مورد پذیرش سیاست‌گذاران، سازمان‌های اجرایی، شرکت‌ها و موسسات داخلی و خارجیِ فعال در حوزه انرژی قرار گرفته است. از آنجاکه افزایش بهره‌وری انرژی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از اهداف و برنامه‌های کلان وزارت نیرو است، بدون شک برگزاری این نمایشگاه و ارائه محصولات و خدمات مرتبط با این دو حوزه، با هدف پاسخگویی به نیازهای آتی و تأمین انرژی مطمئن، ایجاد ظرفیت‌های جدید برای توسعه پژوهش‌های بنیادین، ارائه راهکارهای عملی برای حل مسائل و چالش‌های فراروی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و مراکز مرتبط در بخش انرژی و همچنین جلب مشارکت گسترده‌تر مخاطبان و ذینفعان، فرصت مناسبی را برای بهره‌مندی از این ظرفیت در جهت پاسخگویی به نیازهای بخش انرژی کشور فراهم می‌آورد.
پایه‌گذاری اقتصاد دانش بنیان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر که ضرورت توجه به آن در پاندمی کرونا، بیش از پیش مشخص شده است، امری است که با توجه به نوپا بودن این صنعت در سطح جهانی امکان‌پذیر بوده و سرمایه‌گذاری هدفمند دولت و بخش خصوصی در زمینه کسب دانش فنی و نوآوری در حوزه فن‌آوری‌های تجدیدپذیر نه تنها منجر به کاهش وابستگی در حوزه تامین تجهیزات و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر خواهد شد بلکه اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی نیز به همراه خواهد داشت. علاوه‌بر‌این با توسعه فن‌آوری داخلی و کاهش هزینه‌های تولید برق تجدید‌پذیر و با توجه به پتانسیل بالای داخلی در خصوص منابع تجدیدپذیر، می‌توان زمینه توسعه هر چه بیشتر ظرفیت برق تجدیدپذیر و صادرات آن به کشورهای همسایه را نیز فراهم نمود. لذا پایه گذاری نظام نوآورانه فن‌آوری‌های تجدیدپذیر و تبادل دانش فنی در سطح بین‌المللی ضرورتی است که این نمایشگاه در بسترسازی برای تحقق این هدف نقش بسزایی خواهد داشت.
بدون شک فرامرزی بودن این نمایشگاه بین‌المللی زمینه‌ی مناسبی را برای همکاری‌های بیشتر میان جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها در زمینه‌ی مسائل "آموزشی، انتقال تجربه و انتقال دانش فنی در حوزه بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر" فراهم خواهد آورد و این در حالی است که یکی از عوامل موثر بر امنیت منابع انرژی، استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها برای بهره‌برداری از این منابع است. در پایان ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این نمایشگاه، امیدوارم از ظرفیت بین‌المللی آن برای هم‌افزایی نهادهای داخلی و تصمیم‌ساز و همچنین ایجاد فرصت‌های همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فن‌آوری‌های انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی به بهترین نحو ممکن استفاده شود.

محمد ساتکین
دی‌ماه 1399


تاریخ بروزرسانی : ۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰