به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
پویش

پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران# سال 1398

 

چهاردهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
 تهران 1398/11/08  ریاست محترم جمهور  ویدئو کنفرانس  1  ۱۳۷۰ میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۱۲,۷ مگاواتی  منطقه حسن‌آباد شهر ری
 
 در چهاردهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#  نیروگاه‌‌های خورشیدی با مجموع ظرفیت بیش از ۲۱ مگاوات در شهرستان‌های شهرری و دماوند استان تهران روز سه‌شنبه، ۸ بهمن ۹۸ از سوی رئیس جمهور، وزیر نیرو و با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا: ۲ نیروگاه خورشیدی ۱۲,۷ مگاواتی واقع در حسن‌آباد شهر ری و یک نیروگاه ۸.۴ مگاواتی خورشیدی در شهرستان دماوندِ استان تهران، با دستور دکتر روحانی رئیس‌جمهور، توسط دکتر اردکانیان وزیر نیرو و با حضور دکتر سیدمحمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
این گزارش می‌افزاید: برای ساخت این نیروگاه‌ها بیش از ۱۳۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است که با تولید بیش از ۳۴ گیگاوات‌ساعت انرژی در سال به ذخیره حدود ۱۲ میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۲۸ هزار و ۷۹۴ تن گاز CO۲ خواهد شد. گفتنی است احداث این نیروگاه‌ها توانسته است با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۳۰ نفر علاوه بر ذخیره‌سازی ۹۱۸۰ مترمکعب آب موجب رونق اقتصادی در مناطق محل احداث، گردیده است.
بنا بر این گزارش: استان تهران با داشتن ۸ نیروگاه تجدیدپذیر با مجموع ظرفیت بیش از ۳۰ مگاوات یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر است. همچنین تاکنون ۵۸ مولد خورشیدی کیلوواتی به ظرفیت ۸۳۱ کیلووات برای استفاده‌های خانگی و صنعتی در این استان احداث گردیده است.
به نقل از این گزارش: با افتتاح نیروگاه‌های مذکور، تعداد نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی کشور به عدد ۵۵ رسید. گفتنی است در حال حاضر تعداد ۳ هزار و ۶۴۹ مولد خورشیدی کیلوواتی در سراسر کشور با مجموع ظرفیت ۴۰۱۴۵ کیلووات احداث و در حال بهره‌برداری هستند.

 

سیزدهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
همدان 1398/11/01 وزیر محترم نیرو حضوری  1 700 میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی شهرستان کبودرآهنگ
 
در سیزدهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران، نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی در شهرستان کبودر آهنگ در استان همدان توسط معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا): امروز اول بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از سوی دکتر اردکانیان وزیر نیرو و با حضور دکتر صادق‌زاده معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا و مدیران استانی، نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی این استان در شهرستان کبودرآهنگ که توسط بخش خصوصی و با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال احداث شده است، افتتاح گردید.
این گزارش می‌افزاید: این پروژه ۷ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در فضایی به مساحت ۱۴ هکتار ساخته شده است که قابلیت تولید انرژی برق به میزان ۱۱,۵ گیگاوات‌ساعت در سال را دارد. گفتنی است با تزریق این میزان انرژی به شبکه‌ توزیع برق، صرفه جویی در ۳ میلیون لیتر مصرف آب و نزدیک به ۴ میلیون مترمکعب کاهش مصرف سوخت فسیلی و پیشگیری از انتشار ۹۵۹۸ تن گاز گلخانه‌ای در سال محقق خواهد شد.
بر اساس گزارش دریافت‌شده از سرمایه‌گذار این پروژه، ساخت این نیروگاه توسط نیروهای بومی و با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۰۷ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است.
این گزارش می‌افزاید: استان همدان با دارا بودن پتانسیل انرژی تابشی بالا در کنار دمای مناسب هوا بعنوان یکی از استان‌های مساعد کشور برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی است. در حال ظرفیت نیروگاه‌های مگاواتی تجدیدپذیرِ نصب شده در استان همدان ۴۸,۶ مگاوات می‌باشد و همچنین تا کنون تعداد ۲۸ واحدِ نیروگاهیِ خورشیدیِ پشت‌بامی در این استان احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

 

یازدهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
 کرمان 1398/10/09 وزیر محترم نیرو حضوری
 1  ۶۰۰ میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی  منطقه ماهان
 
با حضور وزیر نیرو در هفته یازدهم پویش سراسری#هرهفته الف_ب_ایران ، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در ماهان استان کرمان افتتاح شد.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا: امروز دو‌شنبه ۹ دیماه ۱۳۹۸، با حضور وزیر نیرو و معاونین وزارت نیرو، استاندار کرمان، نمایندگان مردم شریف کرمان در مجلس شورای اسلامی، معاون و مدیران سازمان ساتبا و مدیران استانی صنعت آب و برق، نیروگاه خورشیدی بظرفیت ۱۰ مگاوات در منطقه ماهان استان کرمان افتتاح گردید. بر اساس گزارش دریافت‌شده از سرمایه‌گذار این پروژه ساخت این نیروگاه‌ با میزان سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی، از سوی بخش خصوصی و همچنین ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از ۶۰ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است.
بنابراین گزارش: نیروگاه‌ مذکور سالیانه قابلیت تولید و تزریق ۱۶ گیگاوات‌ساعت برق به شبکه سراسری برق کشور را دارا بوده و هر ساله مانع از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن دی اکسیدکربن به محیط زیست می‌گردد. همچنین این پروژه سالیانه از تبخیر ۴ هزار و ۳۷۱ مترمکعب آّب که در تولید برق فسیلی استفاده می‌شود، جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی ۵/۶۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.
این گزارش می افزاید: استان کرمان با پتانسیل انرژی تابشی بالا بعنوان یکی از مستعدترین استان‌های کشور برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی است. در حال ظرفیت نیروگاه‌های مگاواتی تجدیدپذیرِ نصب شده در این استان حدود ۶۰ مگاوات می‌باشد که این ظرفیت متعلق به ۸ نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی است. همچنین تا کنون تعداد ۹۸۶ واحدِ نیروگاهیِ خورشیدیِ پشت‌بامی عمدتا در مناطق روستایی و محروم این استان احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

 

هفتمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
 آذربایجان شرقی 1398/09/06  ریاست محترم جمهور  ویدئو کنفرانس  1 ۸۰ میلیون یورو
نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی روستای آقکند میانه