سومین هفته پویش # هرهفته الف_ ب_ایران

استان:

اصفهان

تاریخ:

1400/01/31

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

 2

جمع کل سرمایه گذاری:

16 میلیارتومان

نیروگاه‌ خورشیدی 1  مگاواتی                                        طالخونچه

نیروگاه‌ خورشیدی 1  مگاواتی                                          اصفهان           

16 میلیارد تومان

نیروگاه‌ خورشیدی

افتتاح هم‌زمان دو نیروگاه‌ خورشیدی استان اصفهان به‌صورت ویدئوکنفرانس

 در سومین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران در سال جاری، دو نیروگاه‌ خورشیدی با مجموع ظرفیت ۲ مگاوات در منطقه طالخونچه و شهرستان اصفهان با دستور وزیر نیرو افتتاح شد.

به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، در سومین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران در سال جاری دو نیروگاه‌ خورشیدی استان اصفهان هر یک به ظرفیت ۱ مگاوات و مجموع ظرفیت ۲ مگاوات، با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیارد تومان که تماما توسط بخش خصوصی و از طریق قرارداد خرید تضمینی برقِ ساتبا احداث گردیده‌اند، با دستور وزیر نیرو و به‌صورت ویدئو کنفرانسی افتتاح گردید.

بنا بر این گزارش، نیروگاه‌هایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسند با تولید ۳ میلیون و ۵۰۴ هزار کیلووات‌ساعت انرژی پاک در هر سال به ذخیره حدود یک میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، بهره‌برداری از این دو نیروگاه خورشیدی منجر به کاهش مصرف ۷۷۰ لیتر آبی که سالیانه در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، خواهد شد و همچنین در هر سال مانع از انتشار ۲ هزار و ۴۰۰ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای می‌شود.

این گزارش می‌افزاید، در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان اصفهان به ۲۸,۹۴ مگاوات رسیده است که این نیروگاه‌ها شامل ۱۴.۴۵ مگاوات نیروگاه خورشیدی، ۲.۸ مگاوات نیروگاه برق‌آبی کوچک، ۰.۶۶ مگاوات نیروگاه بادی و ۱۱.۰۳ مگاوات سامانه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب مشترکین می‌باشند.

همچنین تاکنون ۵۷۹ سامانه خورشیدی پشت‌بامی (کوچک مقیاس) در استان اصفهان به بهره‌برداری رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تعداد این نوع از مولدها تا پایان سال جاری به ۷۰۰ سامانه برسد.

شایان ذکر است، پیش‌بینی می‌گردد تا پایان دولت دوازدهم ۱۲ مگاوات و همچنین در نیمه دوم سال جاری ۱۲ مگاوات دیگر نیروگاه، به مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان اصفهان اضافه خواهد شد و این عدد را به بیش از ۵۲ مگاوات خواهد رساند.

 

هفتمین هفته پویش # هرهفته الف_ ب_ایران

استان:

کرمان

تاریخ:

28/02/1400

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

 2

جمع کل سرمایه گذاری:

15 میلیارتومان

نیروگاه‌ خورشیدی 1  مگاواتی                                        راور

نیروگاه‌ خورشیدی 0.518  مگاواتی                                   راور

15 میلیارد تومان

هفته هفتم پویش

افتتاح 2 نیروگاه خورشیدی در استان کرمان با سرمایه‌گذاری 150 میلیارد ریال

دو نیروگاه خورشیدی در استان کرمان با سرمایه‌گذاری 150 میلیارد ریال، همزمان با هفته هفتم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط وزیر نیرو از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح گردید.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، صبح امروز سه‌شنبه دو نیروگاه خورشیدی استان کرمان در منطقه راور به ظرفیت‌های 1 مگاوات و 518 کیلووات توسط "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در هفتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح گردید.

به نقل از این گزارش، نیروگاه خورشیدی 518 کیلوواتی راور با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینی به مساحت 1 هکتار احداث گردیده و قادر است سالیانه حدود 876 هزار ‌کیلووات‌ساعت انرژی پاک را به شبکه سراسری برق کشور تزریق نماید.

این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از این نیروگاه خورشیدی هر ساله مانع از انتشار 600 تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست‌محیطی می‌گردد. همچنین این پروژه سالیانه از مصرف 192.5 لیتر آب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی 250 هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.

همچنین احداث نیروگاه‌ یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای 6 نفر اشتغال مستقیم و برای 15 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، ساخت نیروگاه‌ 1 مگاواتی در منطقه راور نیز با میزان سرمایه‌گذاریِ 100 میلیارد ریالی در زمینی به مساحت 1.77 هکتار، از سوی بخش خصوصی و همچنین ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای 42 نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است و توانایی تولیدِ سالیانه 1 میلیون و 752 هزار ‌کیلووات‌ساعت انرژی را دارد.

بنا بر این گزارش، با بهره‌برداری از این نیروگاه‌ 1 مگاواتی خورشیدی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف معادل 500 هزار مترمکعب معادل گازطبیعی در سال، از انتشار سالانه 1200 تُن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه‌ خورشیدی می‌تواند از مصرف سالیانه 385 لیتر آبی که معمولاً در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، بکاهد.

این گزارش حاکی است، در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در استان کرمان 59.6 مگاوات است که شامل 47.22 مگاوات نیروگاه خورشیدی مگاواتی و12.34 مگاوات سامانه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب مشترکین می‌باشد.

شایان‌ذکر است تعداد نیروگاه‌های خورشیدی پشت‌بامی (کوچک مقیاس) نصب شده در استان کرمان 1112 واحد نیروگاهی است و پیش‌بینی می‌گردد این عدد تا پایان سال به 1300 سامانه برسد.

 

دوازدهمین هفته پویش # هرهفته الف_ ب_ایران

استان:

خوزستان و فارس

تاریخ:

1400/04/02

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

 4

جمع کل سرمایه گذاری:

22.6 میلیارتومان

نیروگاه‌ خورشیدی 0.2 مگاواتی                                دزفول/ خوزستان

نیروگاه‌ خورشیدی 0.2  مگاواتی                              دزفول/ خوزستان

نیروگاه‌ خورشیدی 0.2  مگاواتی                              دزفول/ خوزستان

نیروگاه‌ خورشیدی 1  مگاواتی                                مرودشت/فارس

 

افتتاح همزمان 4 نیروگاه خورشیدی

افتتاح همزمان ۴ نیروگاه خورشیدی در استان‌های فارس و خوزستان با مجموع ظرفیت ۱,۶ مگاوات

چهار نیروگاه خورشیدی در استان‌های فارس و خوزستان با سرمایه‌گذاری ۲۲۶ میلیارد ریال، همزمان با هفته دوازدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط وزیر نیرو از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح گردید.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، امروز چهار‌شنبه یک نیروگاه خورشیدی استان فارس در منطقه مرودشت به ظرفیت ۱ مگاوات و همچنین سه نیروگاه خورشیدی استان خوزستان در شهرستان دزفول هر یک به ظرفیت ۲۰۰ کیلووات و مجموع ظرفیت ۶۰۰ کیلووات توسط "رضا اردکانیان" وزیر نیرو در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح گردید.

بر اساس این گزارش، ساخت نیروگاه‌ ۱ مگاواتی در منطقه مرودشت نیز با میزان سرمایه‌گذاریِ ۱۳۰ میلیارد ریالی در زمینی به مساحت ۲ هکتار، از سوی بخش خصوصی و همچنین ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۲ نفر به‌صورت مستقیم و ۳۰ نفر به‌طور غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است و توانایی تولیدِ سالیانه ۱ میلیون و ۷۵۲ هزار ‌کیلووات‌ساعت انرژی را دارد.

بنا بر این گزارش، با بهره‌برداری از نیروگاه‌ ۱ مگاواتی خورشیدی مرودشت علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف معادل ۵۰۰ هزار مترمکعب معادل گازطبیعی در سال، از انتشار سالانه ۱۲۰۰ تُن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه‌ خورشیدی می‌تواند از مصرف سالیانه ۳۸۵ لیتر آب بکاهد.

به نقل از این گزارش، ۳ نیروگاه‌ خورشیدی ۲۰۰ کیلوواتی دزفول با مجموع اعتباری بالغ بر ۹۶ میلیارد ریال با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هر یک در زمینی به مساحت حدود ۰,۲ هکتار احداث گردیده و هر واحد نیروگاهی قادر است سالیانه حدود ۳۵۰ هزار ‌و ۴۰۰ کیلووات‌ساعت انرژی پاک را به شبکه سراسری برق کشور تزریق نماید.

این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از هر یک از این نیروگاه‌های خورشیدی هر ساله مانع از انتشار ۲۳۰ تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست می‌گردد. همچنین هر نیروگاه ۲۰۰ کیلوواتی خورشیدی سالیانه از مصرف ۷۷ لیتر آّب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی ۱۰۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.

همچنین احداث نیروگاه‌ یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای بیش از ۱۱ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.

در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در استان‌های فارس و خوزستان به ترتیب ۸۹,۶ مگاوات و ۱۴.۵ مگاوات است.

 

 

شانزدهمین هفته پویش # هرهفته الف_ ب_ایران

استان:

تاریخ:

29/04/1400

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

 13

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی    کرمان        رفسنجان

نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی     بوشهر     دشت پلنگ

نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی     همدان      بهار

نیروگاه برق آبی کوچک 0.3 مگاواتی    لرستان    الیگودرز

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی     اصفهان      شهرمجلسی

نیروگاه خورشیدی 0.45 مگاواتی    تهران     پردیس

نیروگاه خورشیدی 0.97 مگاواتی      تهران     شهرری

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی      سمنان     دامغان

نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی    خراسان رضوی   چناران

نیروگاه خورشیدی 0.5 مگاواتی    خراسان رضوی   ارسک

نیروگاه بادی 0.71 مگاواتی   خراسان رضوی   خواف

نیروگاه بادی 0.71 مگاواتی    خراسان رضوی   خواف

نیروگاه برق آبی کوچک 1 مگاواتی   گیلان   شیله وشت

4106میلیارد ریال

                                                                                                                                     افتتاح 03                                        

با دستور رئیس‌جمهور در هفته چهاردهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

13 نیروگاه‌ تجدیدپذیر در 9 استان کشور به‌طور همزمان افتتاح شد

 رئیس جمهور در هفته چهاردهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، 13 نیروگاه تجدیدپذیر با مجموع ظرفیت 29.6 مگاوات را در 9 استان کشور از طریق ویدئو کنفرانس به طور همزمان افتتاح کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه دوم مرداد در هفته چهاردهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، 13 پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر در 9 استان‌ِ سمنان، اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، کرمان، گیلان، همدان و لرستان را از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.

این نیروگاه‌های تجدیدپذیر که شامل 9 نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت 26.92 مگاوات، 2 نیروگاه بادی با مجموع ظرفیت 1.42 مگاوات و 2 نیروگاه برق‌آبی کوچک با مجموع ظرفیت 1.3 مگاوات است، با مجموع سرمایه‌گذاری 4106 میلیارد ریال و تماماً با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث و امروز به‌شکل رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، نیروگاه‌های خورشیدی 10 مگاواتی شهرمجلس در استان اصفهان و 10 مگاواتی دامغان در استان سمنان هر دو با هدفِ صرفه‌جویی در مصرف سوختِ سالانه هر کدام معادل 4976 هزار مترمکعب گاز طبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال معادل 3854 هزار لیتر با مجموع سرمایه‌گذاری 3050 میلیارد ریال اجرا شده‌اند.

با اجرای هر یک از این پروژه‌های 10 مگاواتی، سالانه 17 میلیون و 520 هزار کیلوات‌ساعت انرژی پاک تولید می‌شود که این میزان از تولید توسط هر واحد از انتشار گاز دی‌اکسید کربن در سال به میزان 12 هزار و 89 تُن می‌کاهد. همچنین میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم هر واحد نیروگاهی در زمان ساخت و بهره‌برداری به‌ترتیب 50 و 115 نفر گزارش شده است.

بنا بر این گزارش، نیروگاه‌ خورشیدی 2 مگاواتی بوشهر با اعتباری به میزان 170 میلیارد ریال با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینی به مساحت حدود 3.6 هکتار در منطقه دشت پلنگ احداث شده است. این واحد نیروگاهی قادر است سالیانه 3 میلیون و 504 هزار کیلووات‌ساعت انرژی پاک را به شبکه سراسری برق کشور تزریق کند.

این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از این نیروگاه‌ خورشیدی هر ساله مانع از انتشار 2418 تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست می‌شود، همچنین سالیانه از مصرف 771 هزار لیتر آب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی 995 هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد. احداث نیروگاه‌های‌ یاد شده در دوره ساخت و بهره‌برداری برای 14 نفر اشتغال مستقیم و برای 35 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.

بنا بر این گزارش، ساخت نیروگاه‌های‌ یک مگاواتی خورشیدی استان‌های خراسان رضوی، همدان و کرمان نیز با مجموع سرمایه‌گذاریِ 290 میلیارد ریالی هر یک در زمینی به مساحت یک هکتار به‌ترتیب در شهرستان‌های چناران، همدان و رفسنجان، از سوی بخش خصوصی و همچنین ایجاد اشتغال مستقیم برای 10 نفر و 25 نفر به‌طور غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری به ازای هر واحد نیروگاهی انجام شده است و هر نیروگاه توانایی تولیدِ سالیانه یک میلیون و 752 هزار ‌کیلووات‌ساعت انرژی را دارد.

این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از هر یک از این سه نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی، هر ساله مانع از انتشار 1208 تُن گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست‌محیطی می‌شود، همچنین هر یک از این پروژه‌ها سالیانه از مصرف 385 هزار لیتر آّب جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی 498 هزار مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، با بهره‌برداری از دو نیروگاه‌‌ خورشیدی در استان تهران با ظرفیت‌های 450 کیلووات و 970 کیلووات به‌ترتیب در مناطق پردیس و شهرری و همچنین نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی استان خراسان رضوی در منطقه ارسک با مجموع سرمایه‌گذاری 180 میلیون ریال علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف معادل 956 هزار مترمکعب معادل گازطبیعی در سال، از انتشار سالانه 2321 تُن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند از مصرف سالیانه 740 هزار لیتر آب بکاهد. میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم این واحدهای نیروگاهی در زمان ساخت و بهره‌برداری به‌ترتیب مجموعا 24 و 55 نفر اعلام شده است.

بنا بر این گزارش، با بهره‌برداری از نیروگاه برق‌آبی کوچک استان گیلان در منطقه شیله‌وشت با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال به ظرفیت یک مگاوات و تولید سالیانه 7 میلیون‌کیلووات‌ساعت انرژی پاک، علاوه‌بر صرفه‌جویی در مصرف 1990 هزار مترمکعب معادل گاز طبیعی از انتشار 4835 تن گازگلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. ساخت و بهره‌بردای از نیروگاه مذکور برای 27 نفر به‌صورت مستقیم و برای 67 نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

این گزارش حاکی است، احداث نیروگاه برق‌آبی کوچک به ظرفیت 300 کیلووات واقع در شهرستان الیگودرز استان لرستان، با سرمایه‌گذاری 36 میلیارد ریال انجام شده است و از مزایای این طرح می‌توان به ممانعت از انتشار 1451 تن گاز گلخانه‌ای اشاره کرد.

گفتنی است، نیروگاه مذکور با تولید 2 میلیون و 102 هزار و 400 کیلووات‌ساعت انرژی پاک در هر سال به ذخیره حدود 597 هزار مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد. احداث این نیروگاه برای 8 نفر اشتغال مستقیم و برای 20 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش، دو نیروگاه‌ بادی استان خراسان رضوی در منطقه خواف هر یک به ظرفیت 710 کیلوات نیز با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال به میزان 618 هزار مترمکعب معادل گازطبیعی و صرفه‌جویی در مصرف آب در سال به میزان 479 هزار لیتر و همچنین برای عدم انتشار گاز دی‌اکسیدکربن در سال به میزان هزار و 502 تن توسط هر نیروگاه اجرا شده است.

احداث هر یک از نیروگاه‌های بادی مذکور که با مجموع اعتباری بالغ بر 260 میلیارد ریال اجرا شده است، منجر به تزریق 2 میلیون و 176 هزار و 860 کیلووات ساعت انرژی تجدیدپذیر به شبکه برق کشور در هر سال می‌شود و برای 10 نفر به‌صورت مستقیم و 26 نفر به‌طور غیرمستقیم ایجاد اشتغال در دوره ساخت و بهره‌برداری کرده است.

 

سومین هفته پویش # هرهفته الف_ ب_ایران

استان:

مرکزی

تاریخ:

1399/02/16

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

2

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک  ۴,۸  مگاواتی                                        روستای جردیجان           شهرستان محلات

نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک  ۳  مگاواتی                                          روستای لریجان           

۱۲۴ میلیارد تومان

شهرستان محلات02

افتتاح دو نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک استان مرکزی در شهرستان محلات

در سومین هفته پویش #هرهفته الف ب_ایران در سال جاری، دو نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک با مجموع ظرفیت ۷,۸ مگاوات در روستاهای جردیجان و لریجان شهرستان محلات استان مرکزی توسط وزیر نیرو و با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح شد.

به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، در ابتدای آیین افتتاح دو نیروگاه‌ برق‌آبی کوچک استان مرکزی که با حضور وزیر نیرو، استاندار استان مرکزی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا و جمعی از مدیران حوزه صنعت آب و برق انجام شد، دکتر محمد ساتکین با اشاره به آمار نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در این استان گفت: در حال حاضر ۵ واحد نیروگاهی تجدیدپذیر مگاواتی با مجموع ظرفیت ۱۶,۱مگاوات و همچنین ۳۴ مولد کیلوواتی خورشیدی به ظرفیت ۶۶۶ کیلووات در استان مرکزی برای استفاده‌های خانگی و صنعتی از طریق قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، احداث شده است.

رئیس سازمان ساتبا افزود: احداث دو نیروگاه برق‌آبی کوچک با ظرفیت‌های ۳ و ۴,۸ مگاوات واقع در روستاهای جردیجان و لریجان شهرستان محلات استان مرکزی، بر روی ایستگاه‌های فشار شکن ۳ و ۴ خط انتقال آب قم با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۲۴ میلیارد تومان انجام شده است. وی ادامه داد: عملیات اتصال به شبکه دو پروژه مهم برق‌آبی افتتاحی در امروز در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است و از مزایای این طرح‌ها می‌توان به پیک‌سایی و ممانعت از انتشار ۳۲ هزار تن آلاینده زیست‌محیطی اشاره کرد.

در ادامه مراسم افتتاح که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، دکتر اردکانیان کمک به مدیریت بار شبکه در زمان اوج مصرف برق، جلوگیری از انتشار گازهای گل‌خانه‌ای و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را از مهم‌ترین مزایای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر برشمرد و با دستور ایشان دو نیروگاه برق‌آبی شهرستان محلات افتتاح گردید.

گفتنی است نیروگاه‌های مذکور با تولید ۶۰ هزار مگاوات‌ساعت انرژی پاک در هر سال به ذخیره حدود ۲۵ میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد. همچنین احداث این نیروگاه‌ها برای ۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده و توانمندی تامین برق ۳۰ هزار مشترک بخش خانگی را دارد.

 

نهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران

استان:

فارس

تاریخ:

1399/04/12

مقام افتتاح کننده:

ریاست محترم جمهور

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

6

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی                                       منطقه لارستان

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی                                      منطقه کورده

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی                                      منطقه دارندگان

نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی                                        منطقه تُرکان

نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی                                   منطقه اقلید

نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی                                   شهرک صنعتی نی ریز

264 میلیارد تومان

افتتاحِ هم‌زمان شش نیروگاه خورشیدی 03

افتتاحِ هم‌زمان شش نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت ۳۳ مگاوات در نهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس

شش پروژه نیروگاهی خورشیدی استان فارس امروز پنج‌شنبه هم‌زمان با نهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ب_ایران «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، در سال ۹۹ با دستور رئیس‌جمهور و با حضور وزیر نیرو به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح گردید.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان ساتبا، در این مراسم که در محل نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، نماینده مردم شریف لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، فرماندار لارستان و مسئولان حوزه برق استان فارس برگزار شد، با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پنج‌شنبه به‌صورت همزمان ۶ پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر استان فارس با اعتبار ۲ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال افتتاح گردید.

به نقل از این گزارش، در ابتدای این مراسم آقای دکتر محمد ساتکین گزارشی از وضعیت نیروگاه های تجدیدپذیر احداث شده در کشور، پتانسیل و آخرین اطلاعات پروژه های تجدیدپذیر احداث شده در استان فارس و همچنین اطلاعات مرتبط با ۶ نیروگاه خورشیدی که امروز در فارس به بهره برداری رسیدند ارائه و مزایای احداث این نیروگاه ها را برشمردند.

در ادامه ریاست محترم جمهوری با تاکید بر این نکته که با احداث و راه اندازی این نیروگاه ها ظرفیت مناسبی برای تولید برق ایجاد خواهد شد، اشاره کردند که بسیار جای خرسندی است که از نیروگاه های کیلوواتی به نیروگاه های مگاواتی رسیده ایم و ابراز امیدواری کردند که با توسعه فنآوری ها در حوزه انرژی خورشیدی شاهد آن باشیم که تمامی مردم ما با احداث واحدهای خورشیدی در پشت بام منازل شان، بتوانند از این فرصت تولید برق بهره مند گردند.

نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌ شده‌ی استان فارس مشتمل بر سه واحد نیروگاهی ۱۰ مگاواتی در مناطق کورده لارستان، دارندگان شیراز، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد و یک نیروگاه ۲ مگاواتی در تُرکان شیراز و همچنین دو نیروگاه ۵۰۰ کیلوواتی با مجموع ظرفیت ۳۳ مگاوات است.

بنا بر این گزارش، احداث نیروگاه‌های مذکور در دوره ساخت و بهره‌برداری برای ۶۲ نفر اشتغال مستقیم و برای ۲۹۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است. همچنین این پروژه‌های نیروگاهی قابلیت تولید سالیانه بیش از ۵۴ میلیون و ۱۰۹ هزار کیلووات‌ساعت برق را دارا هستند.

این گزارش حاکی است، تاکنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم ۸۴,۱ مگاوات است که مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۶۸.۱ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق-آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی ۲۰۲۱ کیلووات می‌باشند.

 

هجدهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران

استان:

اردبیل

تاریخ:

1399/06/13

مقام افتتاح کننده:

ریاست محترم جمهور

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

2

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی 5/1 مگاواتی                                       

نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ کیلوواتی                                       

   

۱۶ میلیارد ریال

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان اردبیل 01

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی استان اردبیل در هجدهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس

دو پروژه نیروگاهی خورشیدی استان اردبیل به ظرفیت‌های ۱,۵ مگاوات و ۲۰۰ کیلووات امروز پنج‌شنبه هم‌زمان با هجدهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ب_ایران «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، در سال ۹۹ با دستور رئیس‌جمهور افتتاح گردید.

به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پنج‌شنبه سیزدهم شهریورماه پروژه نیروگاه خورشیدی استان اردبیل به ظرفیت ۱,۵ مگاوات و با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال با گزارش دکتر اردکانیان وزیر نیرو افتتاح گردید.

در آیین افتتاح این نیروگاه‌ دکتر اردکانیان با اشاره به آمار نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در این استان گفت: در حال حاضر ۶ واحد نیروگاهی تجدیدپذیر مگاواتی با مجموع ظرفیت ۴,۰۷۴ مگاوات که مشتمل بر ۳ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۳.۷ مگاوات که در حال حاضر ۲.۷ مگاوات از آن در حال بهره‌برداری می‌باشد، ۲ نیروگاه بادی به ظرفیت ۱.۳۲ مگاوات، ۱ نیروگاه برق‌آبی به ظرفیت ۰.۰۵۴ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی پشت‌بامی به ظرفیت تجمعی ۲۲۰ کیلووات در استان اردبیل احداث شده است.

بر اساس این گزارش: پروژه نیروگاهی خورشیدی به ظرفیت ۱.۵ مگاوات که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده است با تزریق سالیانه ۲ هزار و ۴۴۹ مگاوات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری برق هر ساله به ذخیره حدود ۰,۸۵ میلیون مترمکعب سوخت، معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۲ هزار و ۵۶ تن دی اکسید کربن می‌گردد.

بنا بر این گزارش: با افتتاح این نیروگاه خورشیدی برای تعداد ۴۵ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری اشتغال ایجاد شده است. همچنین احداث این نیروگاه‌ها منجر به صرفه‌جویی بیش از ۶۵۵ مترمکعب در مصرف سالیانه آب می‌شود.

همچنین نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ کیلوواتی اردبیل نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۱۶ میلیارد ریال در این استان احداث شده و با احداث این نیروگاه تاکنون بطور مستقیم و غیر مستقیم موجب اشتغال ۲۵ نفر گردیده است. میزان تولید تجمعی این نیروگاه سالانه معادل ۳۲۶۶۶۳ کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر میباشد، که موجب صرفه‌جویی سالانه ۰,۱۱ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۸۷.۴۴ متر مکعب آب می‌گردد. میزان عدم انتشار دی اکسید کربن در این نیروگاه سالانه معادل ۲۷۴.۲۳ تن ارزیابی شده است.

ریاست محترم جمهوری در آیین افتتاح پروژهای استان اردبیل،با اشاره به دو نیروگاه خورشیدی که امروز به بهره برداری خواهد رسید، توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را از حیث اهداف زیست محیطی بسیار با اهمیت برشمردند و تاکید کردند که توسعه این نیروگاه ها در دستور کار جدی دولت است.

این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر تعداد ۱۳۲ نیروگاه تجدیدپذیر در مقیاس مگاواتی به ظرفیت مجموع ۸۳۱ مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده و ۸۱۵ مگاوات دیگر نیز در دست احداث می باشد. همچنین تاکنون تعداد ۴۰۳۸ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کیلوواتی و به صورت سامانه‌های پشت بامی انشعابی با مجموع ظرفیت ۴۵۷۰۲ کیلووات در سطح کشور به بهره برداری رسیده‌ است. شایان ذکر است که بیش از ۷۲۵ مگاوات از مجموع ظرفیت یاد شده در دولت تدبیر و امید اجرا گردیده است.

 

نوزدهمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

یزد

تاریخ:

1399/06/17

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرور

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

3

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی                                        منطقه چاهک

نیروگاه خورشیدی 5 مگاواتی                                          منطقه نیر

نیروگاه خورشیدی 3 مگاواتی                                        منطقه اردکان

۱۷۰ میلیارد تومان

افتتاح همزمان سه نیروگاه خورشیدی در استان یزد 01

افتتاح همزمان سه نیروگاه خورشیدی در استان یزد به‌صورت ویدئوکنفرانس

سه نیروگاه خورشیدی تجدیدپذیر در استان یزد بامجموع ظرفیت ۱۸ مگاوات، با دستور وزیر نیرو توسط معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا در قالب نوزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌صورت همزمان افتتاح شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، "رضا اردکانیان" صبح امروز دوشنبه هفدهم شهریورماه در سفر به استان یزد که در چارچوب نوزدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، ۳ نیروگاه خورشیدی این استان را با مجموع ظرفیت ۱۸ مگاوات از طریق ویدئوکنفرانس به‌طور همزمان افتتاح کرد.

بهره‌برداری از این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان، تزریق سالیانه بیش از ۳۱ هزار و ۵۴۱ میلیون کیلووات‌ساعت انرژی را به شبکه سراسری برق کشور به دنبال دارد.

"محمد ساتکین" معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا در این آئین گفت: نتایج پتانسیل‌سنجی استان یزد نشان می‌دهد که مجموع ظرفیت تخمینی این استان برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی ۳۰۹۲,۵ مگاوات می‌باشد که در حال حاضر مجموع نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان یزد به بیش از ظرفیت ۶۸ مگاوات رسیده است که مشتمل بر ۸ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۶۲.۵ مگاوات، یک نیروگاه بازیافت حرارت به ظرفیت ۴ مگاوات و همچنین تعداد ۱۰۴ سامانه خورشیدی پشت بامی به ظرفیت تجمعی ۱۵۸۳ کیلووات می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه ۳ نیروگاه خورشیدی در حال افتتاح در مناطق چاهک، نیر و اردکان به ترتیب با ظرفیت‌های ۱۰ مگاوات، ۵ مگاوات و ۳ مگاوات قرار گرفته است، اضافه کرد: در پروژه‌های امروز که برمبنای محور ساخت ‌و سازهاست، توسعه شبکه و برق‌رسانی هدف اصلی قرار گرفته است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: با بهره‌برداری از نیروگاه‌های مذکور علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف معادل ۹ میلیون مترمکعب گازطبیعی در سال، از انتشار سالانه ۲۱ هزار و ۷۶۲ تُن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه‌های خورشیدی توانسته تا این زمان از مصرف سالیانه ۶ هزار و ۹۳۸ مترمکعب آبی که معمولاً در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، بکاهد.

در ادامه محمد ساتکین از برق‌رسانی به بیش از ۹۰۰۰ خانوار استان یزد با استفاده از این نیروگاه‌های خورشیدی خبر داد و افزود: در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دو نیروگاه مذکور برای ۶۳ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۱۵۳ نفر به‌طور غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری اشتغال ایجاد کرده است.

رئیس سازمان ساتبا در پایان اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ۱۳۴ نیروگاه تجدیدپذیر در مقیاس مگاواتی به ظرفیت مجموع ۸۳۵ مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده و ۸۱۱ مگاوات دیگر نیز در دست احداث می‌باشد. همچنین تاکنون تعداد ۴۲۱۴ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کیلوواتی و به صورت سامانه های پشت‌بامی انشعابی با مجموع ظرفیت ۴۸۵۱ کیلووات در سطح کشور به بهره‌برداری رسیده‌ است و بیش از ۷۲۹ مگاوات از مجموع ظرفیت یاد شده در دولت تدبیر و امید اجرا گردیده است.

 

سی‌اُمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

خوزستان ، سیستان و بلوچستان

تاریخ:

1399/09/13

مقام افتتاح کننده:

رئیس‌جمهور

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

4

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی 1 مگاواتی                                         شوش، خوزستان

نیروگاه برق آبی 170 کیلوواتی                                            اقلید

توربین انبساطی                                                          اهواز، خوزستان

نیروگاه بادی                                                             میل نادر، سیستان و بلوچستان

83 میلیارد تومان

بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان‌های سیستان و بلوچستان و خوزستان با دستور رئیس‌جمهور02

بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان‌های سیستان و بلوچستان و خوزستان با دستور رئیس‌جمهور

با دستور رئیس‌جمهور و گزارش وزیر نیرو در سی‌ام هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان به‌صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به‌ گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، با گزارش "رضا اردکانیان" امروز پنجشنبه همزمان با هفته سی‌ام پویش #هرهفته الف_ب_ایران آیین افتتاح پروژه‌های تجدیدپذیر در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان با دستور رئیس‌جمهور برگزار گردید.

این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان خوزستان برابر رقم 11.43 مگاوات است که 850 کیلووات از این ظرفیت متعلق به 81 سامانه خورشیدی کوچک محدود به ظرفیت انشعاب است.

بر اساس این گزارش: اولین توربین بادی در منطقه میل نادر استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت 2.5 مگاوات به شبکه سراسری برق متصل شده است که با توجه به وزش بادهای ۱۲۰ روزه در این منطقه فرصت خوبی برای احداث نیروگاه بادی و صادرات به کشورهای همسایه نظیر افغانستان فراهم شده است. بنا بر این گزارش: برنامه نصب 24 واحد توربین بادی باقیمانده با ظرفیت هر یک 2.5 مگاوات از پروژه 50 مگاواتی نیروگاه میل نادر استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

گفتنی است: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در مقیاس مگاوات به 838 مگاوات رسیده است و 250 مگاوات دیگر نیز در دست احداث می باشد.

 

سی‌و‌دومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

خراسان رضوی

تاریخ:

1399/09/25

مقام افتتاح کننده:

وزیر نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

3

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه بادی 660 کیلووات                                         خرگرد خواف

نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات                                          مشهد

نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات                                          مشهد

31 میلیارد تومان

3 نیروگاه تجدیدپذیر در استان خراسان رضوی توسط وزیر نیرو افتتاح شد

۳ نیروگاه تجدیدپذیر در استان‌ خراسان رضوی با اعتبار ۳۱۰ میلیارد ریال در قالب سی‌‌و‌‌دومین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو به‌صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

به‌گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، نیروگاه‌های استان خراسان رضوی شامل "یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۶۶۰ کیلووات در روستای خرگرد خواف"و "۲ نیروگاه خورشیدی هر کدام به ظرفیت یک مگاوات در منطقه سلطان مشرق در مشهد" امروز ۲۵ آذر توسط وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح گردید.

به نقل از این گزارش، نیروگاه بادی خواف با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیاردریال به ظرفیت ۶۶۰ کیلووات با تولید ۲ میلیون و ۲۳۳ هزار کیلووات‌ساعت انرژی در سال موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت فسیلی به‌میزان ۰,۶ میلیون مترمکعب، کاهش مصرف آب معادل ۴۴۵ مترمکعب و عدم انتشار گاز2 CO معادل ۱۳۵۶ تن به‌صورت سالیانه می‌شود که فاز دوم این پروژه در هفته اول دی‌ماه سال جاری با ظرفیت ۶۶۰ کیلووات نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

بنا بر این گزارش، ۲ نیروگاه‌ خورشیدی یک مگاواتی در شهرستان مشهد جمعا با سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد ریال با تزریق سالیانه ۳ میلیون و ۵۰۴ هزارکیلووات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری علاوه بر کاهش انتشار گاز2 CO به میزان ۲۳۴۸ تن در هر سال باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت طبیعی به میزان ۱ میلیون مترمکعب و همچنین ۷۷۰ مترمکعب آب می‌گردند.

این گزارش حاکی است، تاکنون بیش از ۸۴۵ مگاوات انواع نیروگاه تجدیدپذیر تقریبا در کلیه استان‌های کشور احداث و به بهره‌برداری رسیده‌اند.

 

سی‌و‌هفتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

یزد

تاریخ:

1399/10/30

مقام افتتاح کننده:

وزیر نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

1

جمع کل سرمایه گذاری:

نیروگاه خورشیدی 10مگاوات                                          چادر ملو- اردکان

107 میلیارد تومان

افتتاح نیروگاه 10 مگاواتی چادرملو یزد  12

در سی و هفتمین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران، یک نیروگاه‌ خورشیدی به ظرفیت بیش از ۱۰ مگاوات در منطقه چادرملو استان یزد توسط وزیر نیرو و با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح شد.

به‌گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی واقع در چادرملو، توسط وزیر نیرو و با حضور محمد ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح شد.

بنابر این گزارش، برای ساخت این نیروگاه‌ها بیش از ۱۰۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است که با تولید بیش از ۱۷,۵ گیگاوات‌ساعت انرژی در سال به ذخیره حدود ۵ میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۱۲ هزار و ۸۸ تن گاز دی‌اکسید کربن خواهد شد.

گفتنی است، احداث این نیروگاه‌ها برای ۲۰ نفر به‌طور مستقیم و برای ۵۵ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده و علاوه بر ذخیره‌سازی ۳۸۵۴ مترمکعب آب موجب رونق اقتصادی در مناطق محل احداث، شده است.

این گزارش حاکی است، با افتتاح نیروگاه‌های مذکور که نهمین نیروگاه خورشیدی استان یزد است، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های چند مگاواتی در این استان به عدد ۷۱,۵ رسید و با احتساب ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب، کل ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این منطقه به ۷۵ مگاوات افزایش یافته است.

این گزارش می‌افزاید: استان یزد با داشتن پتانسیل بالای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، دراختیار داشتن زیرساخت‌های فنی مناسب و تعامل موثر بین دستگاهی یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

 

چهلمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

فارس

تاریخ:

1399/11/21

مقام افتتاح کننده:

رئیس‌جمهور

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

2

 جمع کل سرمایه گذاری:

12.5 میلیارد تومان

نیروگاه خورشیدی 1مگاوات                                         شهرک صنعتی مروستان

 نیروگاه خورشیدی 0.6 مگاوات                                        داراب-لایزنگان

7.5 میلیارد تومان

5 میلیارد تومان

نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌شده‌ی استان فارس

همزمان با دهمین روز دهه فجر، 2 نیروگاه خورشیدی با اعتبار 12.5میلیارد تومان در استان فارس با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهور و وزیر نیرو در قالب هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

به‌گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا، نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌شده‌ی استان فارس مشتمل بر یک واحد نیروگاهی ۱ مگاواتی در شهرک‌ صنعتی مروستان و همچنین یک واحد نیروگاهی ۶۰۰ کیلوواتی در منطقه لایزنگان شهرستان داراب است. بنا بر این گزارش، احداث یک نیروگاه‌ خورشیدی نیروگاه مروستان به ظرفیت ۱ مگاوات با مجموع سرمایه‌گذاری بالغ بر 7.5 میلیارد تومان مجموعا در دوره ساخت و بهره‌برداری برای 4 نفر اشتغال مستقیم و برای ۱0 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است. همچنین با بهره‌برداری از این پروژه‌ نیروگاهی علاوه بر جلوگیری از انتشار 1 هزار و 174 تن گاز گل‌خانه‌ای دی‌اکسیدکربن به‌صورت سالیانه، از مصرف 0.5 میلیون‌مترمکعب معادل گازطبیعی و 385 لیتر آب در سال نیز جلوگیری می‌شود. بنا بر این گزارش، با بهره‌برداری از نیروگاه‌ ۶۰۰ کیلوواتی داراب با سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد تومانی در زمینی به مساحت ۱۲۰۰۰ مترمربع برای ۹ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری ایجاد اشتغال شده است و علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف معادل ۰,۳ میلیون مترمکعب گازطبیعی در سال، از انتشار سالانه ۷۰۴ تُن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد. همچنین احداث این نیروگاه‌های خورشیدی توانسته تا این زمان از مصرف سالیانه ۲۳۱ لیتر آبی که معمولاً در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، بکاهد. این گزارش حاکی است، تا کنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های مگاواتی تجدیدپذیر بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم ۸۴,۲ مگاوات است که مشتمل بر ۱۲ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۷۰.۲ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق-آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات می‌باشد

 

چهل و یکمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

قزوین

تاریخ:

1399/11/28

مقام افتتاح کننده:

وزیر نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

2

جمع کل سرمایه گذاری:

32 میلیارد تومان

نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات                                         تاکستان  

نیروگاه خورشیدی 1 مگاوات                                          بویین زهرا

 

24 میلیارد تومان

8 میلیارد تومان

افتتاحِ هم‌زمان دو نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت 2 مگاوات به صورت ویدئوکنفرانسی

دو پروژه نیروگاهی خورشیدی استان قزوین امروز سه‌شنبه هم‌زمان با چهل و یکمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، در سال ۹۹ با دستور وزیر نیرو به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح گردید.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، با دستور دکتر اردکانیان صبح امروز سه‌شنبه به‌صورت همزمان ۲ پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر استان قزوین با مجموع اعتبار ۳۲۰ میلیارد ریال به‌صورت ویدئوکنفرانسی با گزارش دکتر رمضانی معاون فنی و مهندسی ساتبا افتتاح گردید.

به نقل از این گزارش، نیروگاه‌های خورشیدی افتتاح‌شده‌ی استان قزوین مشتمل بر ۲ واحد نیروگاهی ۱ مگاواتی در مناطق تاکستان و بوئین‌زهرا است.

بنا بر این گزارش، احداث نیروگاه‌های مذکور در دوره ساخت و بهره‌برداری در مجموع برای ۸ نفر اشتغال مستقیم و برای ۲۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است. همچنین این پروژه‌های نیروگاهی با قابلیت تولید بیش از ۳ میلیون و ۵۰۴ هزار کیلووات‌ساعت برق، سالیانه از مصرف یک میلیون‌مترمکعب معادل گازطبیعی صرفه‌جویی می‌نماید.

این گزارش می‌افزاید، بهره‌برداری از این ۲ نیروگاه خورشیدی منجر به کاهش مصرف ۷۸۰ مترمکعب آبی که سالیانه در نیروگاه‌های حرارتی برای تولید برق مورد نیاز است، خواهد شد و همچنین در هر سال مانع از انتشار ۲ هزار و ۴۰۰ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی گلخانه‌ای گردیده است.

این گزارش حاکی است، بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان قزوین برابر رقم ۱۷۹,۸۸ مگاوات است که مشتمل بر ۶ نیروگاه بادی به ظرفیت ۱۶۱.۷۶مگاوات و ۳ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت ۴ مگاوات می‌باشد. همچنین ظرفیت نصب شده سامانه‌های مقیاس کوچک خورشیدی (پشت‌بامی) به صورت تجمعی معادل ۱۴.۱۲۲ مگاوات می‌باشد.

 

چهل و سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران

استان:

تهران

تاریخ:

1399/12/10

مقام افتتاح کننده:

وزیر محترم نیرو

نحوه افتتاح:

ویدئو کنفرانس

تعداد طرح:

3

جمع کل سرمایه گذاری:

انسجام بخشی روند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در بخش غیردولتی

راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت هوشمند احداث و بهره‌برداری انرژی‌های تجدیدپذیر (مهان)

      راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت یکپارچه فرآیند تضمینی برق تجدیدپذیر از مشترکین خانگی برق (مهرسان)

 

 

رونمایی از سه طرح ساز و کاری ساتبا توسط وزیر نیرو

در چهل و سومین هفته پویش #هرهفته الف_ب_ایران از 3 طرح ساز و کاری ساتبا شامل انسجام بخشی روند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در بخش غیردولتی، راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت هوشمند احداث و بهره‌برداری انرژی‌های تجدیدپذیر (مهان) و همچنین راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت یکپارچه فرآیند تضمینی برق تجدیدپذیر از مشترکین خانگی برق (مهرسان) رونمایی گردید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا، “محمد ساتکین”، معاون وزیر نیرو در ابتدای مراسم رونمایی از طرح‌های سازمان ساتبا در در راستای تحقق "ساز و کارها" که صبح امروز در محل وزارت نیرو برگزار گردید، از سامانه مهان به‌عنوان یک سیستم مکانیزه به منظور دریافت کلیه درخواست‌های متقاضیان احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر مگاواتی نام برد و افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، کنترل دقیق و مکانیزه ابلاغیه‌ها، حذف فرآیندهای کاغذی و امکان ارائه خدمات به متقاضیان در خارج از ساعات اداری و از داخل یا خارج از کشور از اهداف توسعه سامانه مذکور است.

رئیس سازمان ساتبا در ادامه با اشاره به تغییر رویکرد و نگرش ساتبا به پروژه‌های ساخت و سازی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و داشتن نگاه دولتی به این پروژه‌ها از " تدوین ساز و کار انسجام بخشی به روند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در بخش غیردولتی" به عنوان دومین پروژه ساز و کاری این سازمان نام برد و اظهار کرد: پایش، کنترل و نظارت بر روند توسعه و پیشرفت نیروگاه‌ها، تقسیم‌بندی نیروگاه‌های در حال احداث بر اساس روند پیشرفت، شناسایی معضلات و رفع گلوگاه‌ها، نظارت حین پیشرفت به‌صورت میدانی و همچنین کنترل پروژه‌ها تا زمان افتتاح، پنج فاز اجرایی این فرآیند است.

ساتکین "راه‌اندازی سامانه ملی مدیریت یکپارچه فرآیند تضمینی برق تجدیدپذیر از مشترکین خانگی برق (مهرسان)" را سومین پروژه ساز و کاری سازمان ساتبا عنوان کرد و افزود: با تطبیق این سامانه با عملکرد سازمان ساتبا در حوزه سامانه‌های کوچک سقفی خورشیدی کلیه فرآیندها از جمله یکسان‌سازی فرایندهای اجرایی، ایجاد بانک اطلاعاتی، پایش هوشمند قرائت بر خط میزان برق تولیدی، ایجاد صورتحساب تولید برق، تجزیه و تحلیل داده‌ های تولید برق، ارزیابی پتانسیل تولید برق ودر نهایت توسعه وب سرویس‌های مرتبط با مدیریت اجزای مختلف سامانه توسط سامانه مهرسان صورت می‌پذیرد.

در ادامه وزیر نیرو ضمن تشکر از تلاش‌های صورت‌گرفته در سازمان ساتبا دستور رونمایی از سه طرح ساز و کاری این سازمان را صادر نمود.

 

 

چهاردهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
 تهران 1398/11/08  ریاست محترم جمهور  ویدئو کنفرانس  1  ۱۳۷۰ میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۱۲,۷ مگاواتی  منطقه حسن‌آباد شهر ری
 
 در چهاردهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#  نیروگاه‌‌های خورشیدی با مجموع ظرفیت بیش از ۲۱ مگاوات در شهرستان‌های شهرری و دماوند استان تهران روز سه‌شنبه، ۸ بهمن ۹۸ از سوی رئیس جمهور، وزیر نیرو و با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا: ۲ نیروگاه خورشیدی ۱۲,۷ مگاواتی واقع در حسن‌آباد شهر ری و یک نیروگاه ۸.۴ مگاواتی خورشیدی در شهرستان دماوندِ استان تهران، با دستور دکتر روحانی رئیس‌جمهور، توسط دکتر اردکانیان وزیر نیرو و با حضور دکتر سیدمحمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
این گزارش می‌افزاید: برای ساخت این نیروگاه‌ها بیش از ۱۳۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است که با تولید بیش از ۳۴ گیگاوات‌ساعت انرژی در سال به ذخیره حدود ۱۲ میلیون مترمکعب سوخت معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار ۲۸ هزار و ۷۹۴ تن گاز CO۲ خواهد شد. گفتنی است احداث این نیروگاه‌ها توانسته است با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۳۰ نفر علاوه بر ذخیره‌سازی ۹۱۸۰ مترمکعب آب موجب رونق اقتصادی در مناطق محل احداث، گردیده است.
بنا بر این گزارش: استان تهران با داشتن ۸ نیروگاه تجدیدپذیر با مجموع ظرفیت بیش از ۳۰ مگاوات یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر است. همچنین تاکنون ۵۸ مولد خورشیدی کیلوواتی به ظرفیت ۸۳۱ کیلووات برای استفاده‌های خانگی و صنعتی در این استان احداث گردیده است.
به نقل از این گزارش: با افتتاح نیروگاه‌های مذکور، تعداد نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی کشور به عدد ۵۵ رسید. گفتنی است در حال حاضر تعداد ۳ هزار و ۶۴۹ مولد خورشیدی کیلوواتی در سراسر کشور با مجموع ظرفیت ۴۰۱۴۵ کیلووات احداث و در حال بهره‌برداری هستند.

 

سیزدهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
همدان 1398/11/01 وزیر محترم نیرو حضوری  1 700 میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی شهرستان کبودرآهنگ
 
در سیزدهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران، نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی در شهرستان کبودر آهنگ در استان همدان توسط معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا افتتاح گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا): امروز اول بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از سوی دکتر اردکانیان وزیر نیرو و با حضور دکتر صادق‌زاده معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا و مدیران استانی، نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی این استان در شهرستان کبودرآهنگ که توسط بخش خصوصی و با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال احداث شده است، افتتاح گردید.
این گزارش می‌افزاید: این پروژه ۷ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در فضایی به مساحت ۱۴ هکتار ساخته شده است که قابلیت تولید انرژی برق به میزان ۱۱,۵ گیگاوات‌ساعت در سال را دارد. گفتنی است با تزریق این میزان انرژی به شبکه‌ توزیع برق، صرفه جویی در ۳ میلیون لیتر مصرف آب و نزدیک به ۴ میلیون مترمکعب کاهش مصرف سوخت فسیلی و پیشگیری از انتشار ۹۵۹۸ تن گاز گلخانه‌ای در سال محقق خواهد شد.
بر اساس گزارش دریافت‌شده از سرمایه‌گذار این پروژه، ساخت این نیروگاه توسط نیروهای بومی و با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۰۷ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است.
این گزارش می‌افزاید: استان همدان با دارا بودن پتانسیل انرژی تابشی بالا در کنار دمای مناسب هوا بعنوان یکی از استان‌های مساعد کشور برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی است. در حال ظرفیت نیروگاه‌های مگاواتی تجدیدپذیرِ نصب شده در استان همدان ۴۸,۶ مگاوات می‌باشد و همچنین تا کنون تعداد ۲۸ واحدِ نیروگاهیِ خورشیدیِ پشت‌بامی در این استان احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

 

یازدهمین هفته پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران#

 استان:  تاریخ:  مقام افتتاح کننده:

 نحوه افتتاح:

تعداد طرح:    جمع کل سرمایه گذاری:
 کرمان 1398/10/09 وزیر محترم نیرو حضوری
 1  ۶۰۰ میلیارد ریال
نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی  منطقه ماهان