نشست خبری معاون وزیر و رئیس رئیس سازمان ساتبا:

با عزم جدی دولت احداث ۱۰۰۰۰مگاوات نیروگاه های تجدید پذیر طی ۴ سال در کشور محقق خواهد شد.

با عزم جدی دولت احداث ۱۰۰۰۰مگاوات نیروگاه های تجدید پذیر طی ۴ سال در کشور محقق خواهد شد.
رئیس سازمان گفت: ظرفیت و پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر در کشور فرصت بسیار خوبی را جهت تحقق برنامه ها و اهداف وزارت نیرو در اختیار کشور قرارداده است. بومی سازی فناوری های مورد نیاز در مرزهای دانش، از اهداف این توسعه می باشد. کاهش هزینه های سرمایه گذاری در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر، توسعه کاربرد این انرژی ها سرعت بیشتری نسبت به گذشته خواهد داشت. این سازمان نسبت به مجوزهای صادر شده پیشین و قراردادهای جاری، متعهد می باشد و خرید تضمینی برق برای سامانه های تجدیدپذیر محدود به ظرفیت انشعاب همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا: کمانی در نشست خبری امروز در محل این سازمان، ضمن ارائه آمار نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور، به سهم انرژی های تجدیدپذیر در تامین انرژی الکتریکی در برخی از کشورهای جهان و برنامه های آنها اشاره نمود.
وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدا تا الان در مجموع ۹۰۰مگاوات ظرفیت در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده که از این رقم ۳۱۰ مگاوات نیروگاه بادی، ۴۵۵مگاوات نیروگاه خورشیدی و بقیه در حوزه نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک، زیست توده و توریبن انبساطی است. سهم انرژی های تجدید پذیر کمتر از ۱٪ ظرفیت نیروگاهی کشور است که باتوجه به پتانسیل منابع تجدید پذیر کشور بسیار ناچیز است.
همچنین معاون وزیر نیرو گفت: مطالعات پتانسیل سنجی انجام شده نشان می دهد، میزان پتانسیل انرژی خورشیدی کشور ۱۰۰هزارمگاوات و این میزان در انرژی بادی ۴۰هزار مگاوات است. با استفاده از این پتانسیل تحقق اهداف وزارت نیرو با استفاده از ظرفیت های قانونی، عزم جدی دولت و سایر ذینفعان بخش دولتی و خصوصی قابل دستیابی می باشد.
باتوجه به قیمت های صادرات سوخت های فسیلی و گاز طبیعی، به شرایط اقتصادی و رقابت پذیری انرژی الکتریکی حاصل از این نیروگاه ها نسبت به نیروگاه های سنتی یادآوری کرد. علاوه برآن نیز، ضمن اشاره به کاهش هزینه های سرمایه گذاری در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و افزایش راندمان و کیفیت مولفه های احداث این نیروگاه ها در جهان، اهداف کشور را در رصد و دستیابی به این فناوری ها و بومی سازی آنها در مرزهای دانش، برای ایجاد زیرساخت های فنی لازم در توسعه کاربرد و تنوع بخشی به سبد انرژی الکتریکی کشور و ایجاد بازار داخلی، بیان کرد.
همچنین وی در خصوص خرید تضمینی برق از انرژی های تجدید پذیر گفت: این سازمان نسبت به سرمایه گذارانی که قرارداد منعقد کرده اند و یا پروانه احداث نیروگاه گرفته‌اند، همچنین سامانه های محدود به ظرفیت انشعاب، طبق چارچوب های قانونی و ضوابط متعهد است و مسیر خرید تضمینی برق انجام می‌شود. لیکن، برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید، شیوه توسعه با استفاده از ظرفیت ایجاد شده از میزان سوخت صرفه‌جویی شده از محل ماده ۱۲قانون رقع موانع تولید و اعطای حواله سوخت، صورت خواهد گرفت. در این شیوه، طی ۳ الی ۴سال هزینه‌های سرمایه گذاری و سود سرمایه گذار با استناد به قانون فوق بازگشت داده خواهد شد و سرمایه گذار متعهد است که طی ۶ الی ۷ سال برق و انرژی الکتریکی تولیدی آن نیروگاه را در این قالب به شبکه برق تزریق نموده و پس از آن تا ۲۰ سال می تواند برق تولیدی نیروگاه را در بورس به قیمت روز به فروش برساند.
همچنین مهندس کمانی، در تشریح برنامه ها و سیاست های جدید وزارت نیرو برای توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر در تامین سهمی از انرژی الکتریکی کشور، به فراخوان های اعلام شده جهت جلب سرمایه گذاران خصوصی و نقش این سازمان در راستای تحقق برنامه های آن وزارت خانه و ظرفیت های قانونی و محل تامین منابع مالی اشاره نمود.
رئیس سازمان ساتبا خاطرنشان کرد: مدل جدید که در فراخوان ۱۰ هزار مگاوات احداث نیروگاه ارائه شده، متقاضیان درخواست خود را به ساتبا انتقال می‌دهند و این سازمان نیز بعد از بررسی، جهت اجرایی شدن این موارد و ورود به مرحله عقد تفاهم نامه های لازم و نیز سایر موارد اجرایی اقدام خواهد شد.
درهمین ارتباط معاون وزیر نیرو، با بیان اینکه تاکنون برای احداث ۳۲ هزارمگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درخواست داده شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود این درخواست‌ها به ۵۰ تا ۶۰ هزار مگاوات نیز برسد.
همچنین، ضمن اعلام اینکه، در حال حاضر ۴۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در حال احداث وجود دارد، گفت: تا پیک تابستان ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ مگاوات وارد مدار خواهد شد.
محمود کمانی در انتها، ضمن تاکید به انجام تعهدات پیشین سازمان ساتبا، گفت: درصورتی که سرمایه گذاران در انجام تعهدات طبق برنامه های زمانبندی اعلام شده، اقدام نکنند، ضوابط قانونی ناشی از عدم انجام این تعهدات اجرا خواهد شد.

نشست خبری معاون وزیر و رئیس رئیس سازمان ساتبا03 نشست خبری معاون وزیر و رئیس رئیس سازمان ساتبا02

۱۷ آبان ۱۴۰۰ ۱۴:۱۳
تعداد بازدید : ۳۸۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید