سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق خبر داد:

فراخوان برای احداث ده هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

فراخوان برای احداث ده هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر
سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق، گفت:
ساتبا برای احداث ده هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی فراخوان داده است

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا، "جعفر محمدنژاد سیگارودی" در کارگاه­ آموزشی در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه تخصصی صنعت برق، بیان کرد، برای تحقق برنامه های جدید وزارت نیرو مبنی بر احداث ۱۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، این سازمان بمنظور مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی، فراخوان عمومی منتشر نموده است، براین اساس سرمایه گذاران داخلی و خارجی علاقمند به احداث نیروگاه تجدیدپذیر، تا پایان آبان ماه فرصت دارند پیشنهادات خود را به سازمان ساتبا ارسال نمایند.
محمدنژاد سیگارودی با اشاره به ضرورت توسعه و کاربرد انرژی های تجدیدپذیرها گفت: همچنان بسیاری در کشور این دیدگاه را دارند که تجدیدپذیرها در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی و فسیلی گران‌قیمت هستند، اما این در حالی‌است که براساس گزارش های منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر(IRENA) در پایان سال 2019، قیمت برق تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر حتی از قیمت تمام شده برای برق فسیلی نیز پایین‌تر آمده است.
سخنگوی سازمان ساتبا افزود: به ازای هر متر مکعب گاز در خوش‌بینانه‌ترین حالت چهار کیلووات ساعت برق در نیروگاه‌های رایج کشور تولید می‌شود و این در شرایطی است که نیروگاه‌ها به لحاظ راندمان تولید وضعیت خوبی داشته باشند.
وی با بیان اینکه برای تولید برق علاوه بر سه گزینه هزینه سوخت، هزینه تبدیل انرژی و هزینه های زیست محیطی، هزینه های آب مصرفی را نیز باید به این موارد اضافه نمود که قیمت برق تولیدی را از هزینه تمام شده برای واحد انرژی الکتریکی حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر گران تر خواهد کرد.
وی همچنین به پتانسیل مناسب انرژی خورشیدی در کشور اشاره نمود و با بیان اینکه باتوجه به پتانسیل تابشی کشور برای یک واحد نیروگاهی، امکان تولید انرژی الکتریکی با ضریب دسترسی بیش از ۲۰% تقریبا دو برابر کشوری همچون آلمان با ضریب دسترسی ۱۰ الی ۱۱% خواهد بود. این در حالی است که در کشور آلمان بیش از ۵۰۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی نصب شده است.
وی ادامه داد: بررسی های اولیه نشان می‌دهد که بین ۳۰ تا ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور وجود دارد و لذا باید گفت که شرایط کنونی توجه به توسعه احداث نیروگاه های تجدیدپذیر، به ویژه خورشیدی و بادی برای کشور با توجه به مزایایی که ذکر شد، ضرورت دارد.
یک نیروگاه خورشیدی کمتر از شش ماه نصب می‌شود، در حالی‌که اگر تمام تجهیزات و منابع مالی برای احداث نیروگاه فسیلی وجود داشته باشد حداقل ۱.۵ سال زمان برای احداث آن لازم است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر به جای ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه فسیلی، نیروگاه خورشیدی و بادی احداث کنیم، در واقع سالانه ۱۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۲.۸ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کرده‌ایم؛ همچنین از انتشار ۳.۷ میلیون تن گاز دی اکسید کربن در سال جلوگیری می‌شود.

فراخوان عمومی: توسعه و احداث 10.000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با کمک بخش خصوصی

۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۶۳۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید