مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا؛

اولین نیروگاه تجدیدپذیر کشور ضریب تشویقی ساخت داخل را کسب نمود

اولین نیروگاه تجدیدپذیر کشور ضریب تشویقی ساخت داخل را کسب نمود
در پی ابلاغ دستورالعمل حمایت از بومی‌سازی فن‌آوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک توسط وزیر نیرو، پس از ممیزی‌های لازم، نیروگاه برق‌آبی کوچک ماهد انرژی چشمه روزیه موفق به احراز ضریب تشویق از کارگروه حمایت از بومی‌سازی و ساخت داخل گردید.

به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل، "محمدتقی زیاری" با اعلام این خبر، اظهار کرد: بر اساس تبصره ذیل ماده 6 آیین نامه اجرایی ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، قیمت پایه خرید تضمینی برق از نیروگاه‌هایی که از تجهیزات ساخت داخل استفاده می‌نمایند می‌تواند حداکثر تا سقف 30% افزایش یابد.
وی افزود، بنا بر این دستورالعمل و به منظور ایجاد زنجیره ارزش و اشتغال‌زایی، به تجهیزات مرتبط با نیروگاه‌های تجدیدپذیر امتیاز فن‌آوری تعلق می‌گیرد که این امتیاز در سایت ساتبا قابل دستیابی است.
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا از مشمول شدن نیروگاه‌هایی که از تجهیزات بومی استفاده می‌نمایند، به دریافت ضریب تشویق خبر داد و عنوان کرد، در این نیروگاه‌ها با توجه به سهم استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قیمت پایه خرید تضمینی برق از آنها افزایش خواهد یافت.
این مقام مسئول در تبیین مراحل بررسی و تایید امتیازات فن‌آوری و همچنین ضریب تشویقی گفت، کلیه این مراحل در کارگروهی متشکل از نمایندگان معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد به ریاست ساتبا انجام می‌پذیرد و و مسئولیت بررسی‌های فنی به عهده پژوهشگاه نیرو است.
زیاری با اشاره به نیروگاه برق‌آبی کوچک ماهد انرژی چشمه روزیه به‌عنوان نیروگاهی که در سال گذشته موفق به دریافت ضریب تشویقی گردیده است، افزود: این ضریب، قیمت پایه خرید تضمینی برق از این نیروگاه را در حدود 15 درصد افزایش داد که الحاقیه مرتبط مبادله و به‌منظور اجرا ابلاغ گردید.
این گزارش می‌افزاید، در حال حاضر درخواست 4 نیروگاه دیگر نیز در مرحله بررسی‌های فنی قرار دارد و در آینده نزدیک از ضریب تشویقی ساخت داخل بهره‌مند می‌گردند.

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۴۲
تعداد بازدید : ۶۱۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید