به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
دفتر پتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا؛

اولویت‌بندی و تعیین سهم گزینه‌های انرژی‌های پاک در استان‌های اردبیل، آذربایجان‌های شرقی و غربی

اولویت‌بندی و تعیین سهم گزینه‌های انرژی‌های پاک در استان‌های اردبیل، آذربایجان‌های شرقی و غربی
مدیرکل دفتر پتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا از فرآیند از ارزیابی تلفیقی، اولویت‌بندی و تعیین سهم گزینه‌های انرژی در سه استان اردبیل، آذربایجان‌های شرقی و غربی خبر داد.

به گزارش دفتر ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، "میترا غلامی" با بیان اینکه اولویت‌بندی و تعیین سهم گزینه‌های انرژی در هر استان به سرمایه گذاران و تصمیم گیران کمک خواهد نمود تا بتوانند گزینه برتر اولویت در هر استان را برای احداث نیروگاه انتخاب نمایند، از انجام این فرآیند برای استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی خبر داد.
مدیرکل دفتر پتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا با اشاره به شناسایی نقاط پر پتانسیل تجدیدپذیر و تعیین پتانسیل بهره‌وری انرژی به‌صورت استانی، افزود: در مرحله بعدی یعنی ارزیابی تلفیقی، سهم انواع انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین بهره‌وری انرژی در تولید و صنعت در هر استان، با انتخاب یک مدل فکری و با تعیین الگوریتم مدل‌سازی مشخص می‌گردد.
وی معیارهای فنی، اقتصادی، زیست‌محیطی، سیاسی و اجتماعی را از جمله معیارهای مدل ارزیابی استفاده شده برشمرد و عنوان کرد: پس از وزن‌دهی خود معیارها از لحاظ اهمیت و اعمال ضرایب مقایسه‌ای به گزینه‌ها، اولویت‌بندی و نهایتا سهم هر یک از انرژی‌های بادی، خورشیدی، زیست‌توده، زمین‌گرمایی، برق‌آبی کوچک و همچنین پتانسیل بهره‌وری انرژی برای توسعه در هر استان معین می‌گردند.
غلامی با اشاره به این آمار در استان از بالا بودن سهم انرژی زمین گرمایی به میزان 25 درصد در این استان خبر داد و اظهار داشت: پس از انرژی زمین گرمایی به ترتیب انرژی خورشیدی (%20)، انرژی بادی (%16)، برق‌آبی(%11)، زیست توده(%9.49)، بهره‌وری در صنعت (%9.45) و همچنین بهره‌وری در تولید (%8.19) در رده‌های بعدی گزینه‌های منتخب در این استان قرار می‌گیرند.
مدیرکل دفتر پتانسیل‌سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا افزود: در استان آذربایجان غربی، انرژی خورشیدی با سهم 22.1 درصد بالاترین اولویت را در این استان به خود اختصاص داده است و بعد از آن انرژی بادی (%18.7)، برق‌آبی (%13.6)، زمین‌گرمایی (%12.8) و نیز گزینه‌های بهره‌وری در صنعت (%11.2)، زیست توده (%11.2) و بهره‌وری در مصرف (%10.4) در رده‌های بعدی هستند.
وی در پایان بالاترین سهم در استان آذربایجان شرقی را متعلق به انرژی خورشیدی با سهم 25 درصدی عنوان کرد و ادامه داد: انرژی بادی (%19)، زمین‌گرمایی (%12)، برق‌آبی (%12) و سپس گزینه‌های بهره‌وری در صنعت (%11)، زیست توده (%11) و همچنین بهره‌وری در مصرف (%10) در پله‌های بعدی توسعه انرژی در این استان می‌باشند.

۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۵۳
تعداد بازدید : ۶۹۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید