‎معاون وزیر نیرو در ششمین کنگره راهبردی نفت و نیرو؛

‎غیرفعال بودن قوانین بالادستی تامین منابع مالی یکی از دلایل اصلی عدم توسعه مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر

‎غیرفعال بودن قوانین بالادستی تامین منابع مالی یکی از دلایل اصلی عدم توسعه مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر
‎معاون وزیر نیرو در نشست چالش‌های سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در صنعت برق و انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در ششمین کنگره راهبردی نفت و نیرو، غیرفعال بودن قوانین بالادستی تامین منابع مالی را یکی از مشکلات اساسی عدم توسعه مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر برشمرد.

‎به گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، "محمد ساتکین" امروز و در نشست برق و چالش‌های سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در صنعت برق و انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در حاشیه ششمین کنگره راهبردی نفت و نیرو اظهار داشت: ایران با دراختیار داشتن منابع غنی تجدیدپذیر، دشت‌های وسیع خورشیدی و منابع بادی قابل توجه به‌ویژه در مرز ایران و افغانستان، پتانسیل ایجاد 120 هزار مگاوات ظرفیت جدید در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد.
‎وی غیرفعال بودن و عدم اجرای قوانین بالادستی تامین منابع مالی را یکی از مشکلات اساسی عدم توسعه مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر برشمرد و افزود: بر اساس تبصره 3 ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف می‌بایست منابع مالی موردنیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از محل ارزش سوخت صرفه‌جویی شده براساس سوختهای وارداتی تأمین گردد و در اختیار سازمان متولی قرار گیرد که تا کنون محقق نشده است.
‎معاون وزیر نیرو با اشاره به تبصره 2 ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، تصریح کرد: منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از طریق فروش آن به شبکه برق می‌بایست تامین گردد که ضروریست سازمان برنامه و بودجه ردیفی اختصاصی برای آن درنظرگیرد.
‎دکتر ساتکین با اشاره به ماده 12 قانون رفع موانع تولید و عوارض برق برای توسعه برق روستایی و تجدیدپذیر‌ها به‌عنوان دیگر روش‌های تامین مالی، نوسانات غیرقابل پیش بینی نرخ ارز و تورم به ویژه در سال‌های اخیر را یکی دیگر از دلایل کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش سرمایه‌گذاری خارجی دانست و افزود درصورتیکه سازمان برنامه و بودجه ردیف‌های موردنظر را اختصاص ندهد و یا مجلس شورای اسلامی قوانین حمایتی را تایید نکند، چشم‌انداز توسعه تجدیدپذیرها خوب نخواهد بود.
‎رئیس سازمان ساتبا ممنوعیت واردات پنل‌های خورشیدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات را از دلایل توقف توسعه تجدیدپذیرها در 7 ماه گذشته عنوان کرد و افزود: هماهنگی‌های بین‌سازمانی و اخذ نظر تخصصی سازمان‌های متولی می‌تواند مانع از بروز این چالش‌ها گردد.
‎دکتر ساتکین با بیان اینکه یکی از مسائل پیش‌رو بر سر راه تامین مالی پروژه‌های تجدیدپذیر مکانیزم پیچیده ارائه تسهیلات بانکی است، افزود: در حال حاضر هیچ دستورالعملی برای فرآیند سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تجدیدپذیر در بانک‌ها تعریف نشده است و غالبا تضامین مورد نیاز بسیار بزرگ است و لازم است این مکانیزم تعریف گردد.
‎معاون وزیر نیرو از عدم اختصاص تسهیلات ریالی توسط صندوق توسعه ملی به نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک به‌عنوان یکی از چالش‌های سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی یاد کرد و افزود: پیشنهادهایی مبنی بر استفاده از ظرفیت صنایع پرمصرف که عمدتا آلاینده نیز هستند، در بورس انرژی مطرح است که در صورت تحقق، این صنایع می‌بایست 2 درصد از انرژی خود را از برق تجدیدپذیر تامین نمایند که در اینصورت نزدیک به 1000 میلیارد تومان منابع مالی جدید برای توسعه تجدیدپذیرها به‌دست خواهد آمد.
‎وی در پایان خاطر نشان ساخت: ساتبا تمام تلاش خود را برای فعال کردن قوانین بالادستی خواهد نمود و در صورتیکه قانون‌گذار منابع مالی جدید را برای سازمان‌های متولی فراهم آورد، استفاده بیشتر از منابع تجدیدپذیر وابستگی به منابع سوخت فسیلی را به حداقل خواهد رساند و امکان استفاده بهینه از آن در اشکال دیگر نظیر توسعه صنایع پتروشیمی فراهم می‌گردد.

۷ بهمن ۱۳۹۹ ۱۶:۲۹
تعداد بازدید : ۱,۳۴۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید