به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا؛

اختصاص ردیف بودجه به ساتبا به‌منظور تأمین منابع مالی جدید در بودجه 1400

اختصاص ردیف بودجه به ساتبا به‌منظور تأمین منابع مالی جدید در بودجه 1400
مدیرکل دفتر بودجه، تسهیل سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع مالی ساتبا از اختصاص ردیف در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به‌عنوان یک روش جدید تامین منابع مالی توسعه طرح‌های تجدیدپذیر در کشور خبر داد.

به‌گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا، "سجاد انجم‌شعاع" با اشاره به اولویت‌گذاری پرداخت مطالبات سرمایه‌گذاران حوزه انرژی‌های تجدید‌پذیر، اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی ساتبا، حمایت وزارت نیرو و دفتر امور انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور برای فعال‌سازی منابع مالی تکلیف قانونی تبصره 2 ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، ردیف درآمدی مربوطه با تصویب و تأیید دولت در لایحه بودجه سال 1400 درج گردید.
وی با بیان اینکه این سازمان تمامی پروژه‌های تجدیدپذیر را توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسانیده است، اظهار داشت: به استناد ماده 61 "قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی"، ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو موظف به عقد قرارداد بلند‌مدت خرید تضمینی از تولیدکنندگان غیردولتی برق از منابع تجدیدپذیر است و در این قانون منابع مالی مورد نیاز برای ایفای تعهدات سازمان ساتبا پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به عدم اجرای درست این ماده قانونی از زمان تصویب قانون اصلاح الگوی مصرف تا کنون، تصریح کرد: بر اساس ساز و کارهای قانونی پیش‌بینی شده در این قانون می‌بایست منابع مالی مورد نیاز برای خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر از طریق فروش آن به شبکه برق، ارزش سوخت صرفه‌جویی شده و عدم تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی تامین گردد که متاسفانه هیچ کدام اجرایی نگردیده است.
انجم‌شعاع از پیشنهاد سازوکار اجرایی تبصره 2 ماده 61 در لایجه 1400 برای اولین بار خبر داد و گفت: با موافقت سازمان برنامه و بودجه این پیشنهاد ایجاد ردیف درآمدی تا سقف 1500 میلیارد ریال به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که در صورت تایید و فعال شدن منابع مالی حاصل از این ظرفیت در بودجه سنواتی، زمینه مناسبی برای تامین مالی طرح‌های تجدیدپذیر در سازمان ساتبا فراهم خواهد شد.
وی افزود: در اینصورت علاوه بر امکان دریافت منابع حاصل شده از محل تبصره مذکور طی سال‌های گذشته، بخشی از اعتبار لازم را برای توسعه و حمایت از برق تجدیدپذیر و همچنین تسویه تعهدات ایجاد شده در مقابل سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بدست خواهد آمد.

۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۵۴
تعداد بازدید : ۱,۰۳۸

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید