به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
در قالب طرح "برق امید"؛

ساز و کار مدل سرمایه‌گذاری و ثبت‌نام متقاضیانِ نصب سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس مشخص گردید

ساز و کار مدل سرمایه‌گذاری و ثبت‌نام متقاضیانِ نصب سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس مشخص گردید
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا به تشریح ساز و کار ثبت‌نام متقاضیان نصب سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس پرداخت.

به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، "محمدتقی زیاری" با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده در وزارت نیرو برای ترغیب مشارکت مشترکین پرمصرف بخش خانگی برای اجرایی نمودن طرح سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در قالب برق امید، اظهار داشت: در طرح مذکور برای هر خانوار پرمصرف خانگی که متقاضی آن است، احداثِ یک سامانه با ظرفیت اسمی حدود 600 تا 700 وات با حمایت دولت در نظر گرفته شده است.
وی در خصوص فرآیند ثبت‌نام متقاضیان توضیح داد، ثبت‌نام متقاضیان پر مصرف خانگی در سایت ساتبا آغاز شده و مقرر گردیده با توجه به محدودیت‌های منابع مالی متناسب با آمار تقاضاهای ثبت‌شده در مناطق مختلف در سایت ساتبا، در سال 1399 یک استان به عنوان پایلوت اجرایی طرح انتخاب شود.
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا، هزینه احداث یک سامانه خورشیدی خانگی کوچک مقیاس با ظرفیت عملی 600 وات را در حدود 150 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: بر این اساس مدل تامین مالی این طرح، سرمایه‌گذاری لازم از طریق اخذ وام قرض‌الحسنه از سیستم بانکی توسط متقاضی صورت می‌پذیرد و تقبل سود وام توسط دولت انجام می‌شود. وی در تکمیل فرآیند سرمایه‌گذاری افزود: در این طرح معرفی ضامن (یا ضامنین وام) و همچنین بازپرداخت اقساط اصل وام طی مدت زمان 30 ماهه (یا حداکثر 3 سال) توسط متقاضی انجام پذیرد.
وی گفت: بر اساس رویه اجرایی طرح، مبلغ وام اخذشده توسط متقاضیان در اختیار شرکت‌های مجری ذی‌صلاح قرار می‌گیرد و سامانه‌های خودتأمین خورشیدی از این محل اجرایی می‌گردند و هیچ‌گونه مبلغی در اختیار متقاضی قرار نمی‌گیرد.
زیاری ضمن اشاره به برآورد فنی متوسط عملکرد یک سامانه خورشیدی 600 واتی به‌میزان 90 کیلووات ساعت در ماه بر اساس شرایط اقلیمی کشور، از پیش‌بینی کاهش هزینه‌های برق در قبوض برق به‌میزان تقریبی 300 تا 400 هزار ریال در ماه (متناسب با پله‌های مختلف تعرفه متقاضی) خبر داد.

۸ دی ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۱,۳۴۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید