به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
دکتر ساتکین در پنجمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر؛

توسعه چشمگیر تجدیدپذیرها با کمک سیاست‌گذاری تنوع در تامین منابع مالی جدید

توسعه چشمگیر تجدیدپذیرها با کمک سیاست‌گذاری تنوع در تامین منابع مالی جدید
دکتر ساتکین در پنجمین نمایشگاه، کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و دومین جایزه ملی انرژی که به‌صورت مجازی و وبینار در روز چهارشنبه 26 آذر سال جاری برگزار گردید، به ایراد سخنرانی پرداخت.

در ابتدای این مراسم دکتر ساتکین ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان پنجمین کنفرانس بین‌المللی تجدیدپذیر، با بیان اینکه موضوع انرژی، محور اصلی توسعه و پیشرفت جوامع بشری است و امروزه در جهان با حساسیت بیشتری نسبت به گذشته در تمامی ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی پیگیری می‌شود، افزود: محدودبودن منابع فسیلی و مشکلات ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای و مسائل زیست محیطی، به ویژه در دو دهه اخیر، ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر را آشکارتر ساخته است.
وی اصلاح چارت سازمانی و ایجاد بخش پژوهش، فن‌آوری و نوآوری را از اقدامات این سازمان در راستای چابک‌سازی برشمرد و ادامه داد: به‌منظور تدوین سیاست‌های جدید توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ساتبا با تعریف منابع مالی جدید، انجام مطالعات تعرفه‌شناسی اقداماتی قابل توجه انجام داده است.
دکتر ساتکین ضمن امیدواری نسبت به شروع روند تحولاتی که در سال‌های اخیر در ایران در زمینه توسعه تجدیدپذیرها از سیاست‌های جدید که ساتبا در پیش گرفته است خبر داد. وی افزود: از بدو اجرای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر تاکنون، تنها منبع تامین مالی قراردادهای خرید تضمینی، فقط «عوارض دریافتی از مشترکین» بوده است و به‌منظور توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر ساتبا احصاء روش‌های تامین مالی جدید مانند ایجاد ردیف‌های بودجه مورد نیاز در لایحه بودجه سال‌های آتی، فعال‌سازی مکانیزم گواهی ظرفیت، استفاده از ظرفیت سوخت مصرف نشده نیروگاهی برای تامین منابع مالی خرید تضمینی برق از تولید کنندگان برق تجدیدپذیر از محل ارزش سوخت مصرف نشده و همچنین استفاده از راهکارهای قانونی اجرائی نمودن مالیات بر ارزش افزوده را در در دستور کار خود قرار داده است.
معاون وزیر نیرو رسیدگی به مطالبات بخش خصوصی با درک اولویت بالای آن را یکی از دغدغه‌های ساتبا عنوان کرد و گفت: با ایجاد بستر قانونی برای ثبت میزان بدهی ساتبا به بخش خصوصی در سامانه مطالبات دولتی خزانه (سماد) و ایجاد سازوکار تهاتر بدهی با حواله نفت و یا تهاتر بدهی‌ها و مطالبات از دولت تلاش کرده‌ایم تا این موضوع را مرتفع سازیم.
وی در پایان تعامل بخش خصوصی و حمایت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی از روش‌های تامین مالی جدید را موجب دلگرمی برای عبور از شرایط سخت امروز دانست و گفت: راه در پیش‌گرفته شده رو به روشنایی است و بسیار امیدواریم با کمک دست‌اندکاران فعال در حوزه‌ی تجدیدپذیر بتوانیم ظرف 2 سال آینده نتیجه‌ی اقدامات در پیش‌گرفته شده را مشاهده کنیم.

۲۶ آذر ۱۳۹۹ ۱۲:۱۵
تعداد بازدید : ۴۵۱

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید