به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا خبر داد؛

تامین بخشی از انرژی الکتریکی مشترکین پرمصرف خانگی با استفاده از سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک در قالب برق امید

تامین بخشی از انرژی الکتریکی مشترکین پرمصرف خانگی با استفاده از سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک در قالب برق امید
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا از تدوین "دستورالعمل اجرایی نصب مولدهای خورشیدی خانگی کوچک مقیاس" برای تامین بخشی از انرژی الکتریکی مشترکین پرمصرف خانگی در قالب برق امید خیر داد.

به گزارش دفتر ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، محمد تقی زیاری در راستای فرآیند عملیاتی کردن بکارگیری سامانه‌های خورشیدی خانگی کوچک مقیاس در قالب برق امید گفت: به‌منظور تامین بخشی از انرژی الکتریکی مصرفی مشترکین پرمصرف خانگی با هدف انتقال آنها از رده پرمصرف به خوش مصرف، ساتبا با تشکیل کمیته نصب سامانه‌های خورشیدی خانگی مقیاس کوچک، اقدام به تدوین "دستورالعمل اجرایی نصب مولدهای خورشیدی خانگی کوچک مقیاس" نموده است.
مدیرکل دفتر طرح‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ساتبا افزود: این دستورالعمل شامل تفکیک وظایف دستگاه‌های اجرایی و نحوه تعامل آنها جهت تسهیل بکارگیری و اجرای سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس توسط مشترکین پرمصرف خانگی می‌باشد. وی از پیشنهاد مکانیزم حمایتی اعطای یارانه سود تسهیلات به منظور ایجاد انگیزه مشارکت متقاضیان در این طرح خبر داد و گفت: سازمان ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو متعهد به پرداخت سود تسهیلات می‌باشد.
زیاری درخصوص فرآیند اجرایی این طرح توضیح داد: این مراحل شامل شناسایی مشترکین پرمصرف خانگی، فرآیند بررسی درخواست‌های وصول شده، ارزیابی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (RESCO)، بررسی فنی و اقتصادی تقاضاهای واصله در کارگروه یارانه سود تسهیلات و ابلاغ لیست پذیرش شده مصوب، معرفی به بانک عامل جهت اخذ تسهیلات بانکی و فرآیند انجام عملیات اجرایی و نظارت بر اجرای طرح عملیاتی خواهد بود.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در طرح پایلوت برای سال 1399، احداث 3500 واحد مولد خورشیدی مقیاس کوچک پیش‌بینی شده است، گقت: کل هزینه سرمایه‌گذاری اولیه برای اجرا، حدود 21 میلیارد تومان برآورد شده است که از این میزان 5/3 میلیارد تومان در قالب حمایت یارانه سود تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.
زیاری با اشاره به مذاکرات فیمابین ساتبا و سازمان برنامه و بودجه، افزود: در سال 1400 نصب 40 هزار سامانه خورشیدی مقیاس کوچک با حجم سرمایه‌گذاری 240 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که بخشی از آن از طریق مکانیزم حمایتی اعطای یارانه تسهیلات به متقاضیان ارائه می‌شود.
این گزارش می‌افزاید‌: بر اساس بررسی‌های انجام شده اثربخشی اجرای طرح در سال‌های 1399 و 1400 نزدیک به 22 مگاوات کاهش پیک و 40 میلیون کیلووات ساعت تولید انرژی الکتریکی است.

۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۱۸
تعداد بازدید : ۸۵۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید