به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
با دستور رئیس‌جمهور؛

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی استان اردبیل در هجدهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی استان اردبیل در هجدهمین هفته پویش #هر هفته الف_ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس
دو پروژه نیروگاهی خورشیدی استان اردبیل به ظرفیت‌های 1.5 مگاوات و ۲۰۰ کیلووات امروز پنج‌شنبه هم‌زمان با هجدهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ب_ایران «ساخت و سازها» و «ساز و کارها»، در سال 99 با دستور رئیس‌جمهور افتتاح گردید.

به‌گزارش دفتر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پنج‌شنبه سیزدهم شهریورماه پروژه نیروگاه خورشیدی استان اردبیل به ظرفیت 1.5 مگاوات و با اعتبار 140 میلیارد ریال با گزارش دکتر اردکانیان وزیر نیرو افتتاح گردید.
در آیین افتتاح این نیروگاه‌ دکتر اردکانیان با اشاره به آمار نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در این استان گفت: در حال حاضر 6 واحد نیروگاهی تجدیدپذیر مگاواتی با مجموع ظرفیت 4.074 مگاوات که مشتمل بر 3 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 3.7 مگاوات که در حال حاضر 2.7 مگاوات از آن در حال بهره‌برداری می‌باشد، 2 نیروگاه بادی به ظرفیت 1.32 مگاوات، 1 نیروگاه برق‌آبی به ظرفیت 0.054 مگاوات و همچنین تعداد 33 سامانه مقیاس کوچک خورشیدی پشت‌بامی به ظرفیت تجمعی 220 کیلووات در استان اردبیل احداث شده است.
بر اساس این گزارش: پروژه نیروگاهی خورشیدی به ظرفیت ۱.۵ مگاوات که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث شده است با تزریق سالیانه 2 هزار و 449 مگاوات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری برق هر ساله به ذخیره حدود 0.85 میلیون مترمکعب سوخت، معادل گاز طبیعی کمک خواهد کرد و مانع از انتشار 2 هزار و 56 تن دی اکسید کربن می‌گردد.
بنا بر این گزارش: با افتتاح این نیروگاه خورشیدی برای تعداد 45 نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در زمان ساخت و بهره‌برداری اشتغال ایجاد شده است. همچنین احداث این نیروگاه‌ها منجر به صرفه‌جویی بیش از 655 مترمکعب در مصرف سالیانه آب می‌شود.
همچنین نیروگاه خورشیدی 200 کیلوواتی اردبیل نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ 16 میلیارد ریال در این استان احداث شده و با احداث این نیروگاه تاکنون بطور مستقیم و غیر مستقیم موجب اشتغال 25 نفر گردیده است. میزان تولید تجمعی این نیروگاه سالانه معادل 326663 کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر میباشد، که موجب صرفه‌جویی سالانه 0.11 میلیون متر مکعب گاز طبیعی و 87.44 متر مکعب آب می‌گردد. میزان عدم انتشار دی اکسید کربن در این نیروگاه سالانه معادل 274.23 تن ارزیابی شده است.
ریاست محترم جمهوری در آیین افتتاح پروژهای استان اردبیل،با اشاره به دو نیروگاه خورشیدی که امروز به بهره برداری خواهد رسید، توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر را از حیث اهداف زیست محیطی بسیار با اهمیت برشمردند و تاکید کردند که توسعه این نیروگاه ها در دستور کار جدی دولت است.
این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر تعداد ۱32 نیروگاه تجدیدپذیر در مقیاس مگاواتی به ظرفیت مجموع 831 مگاوات در کشور به بهره‌برداری رسیده و 815 مگاوات دیگر نیز در دست احداث می باشد. همچنین تاکنون تعداد 4038 نیروگاه خورشیدی در مقیاس کیلوواتی و به صورت سامانه‌های پشت بامی انشعابی با مجموع ظرفیت 45702 کیلووات در سطح کشور به بهره برداری رسیده‌ است. شایان ذکر است که بیش از 725 مگاوات از مجموع ظرفیت یاد شده در دولت تدبیر و امید اجرا گردیده است.

افتتاح دو نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان اردبیل 01 افتتاح دو نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان اردبیل 02

۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۱,۰۸۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید