به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

نخستین نشست خبری معاون وزیر نیرو و رئیس جدید سازمان ساتبا با اصحاب رسانه

نخستین نشست خبری معاون وزیر نیرو و رئیس جدید سازمان ساتبا با اصحاب رسانه
نشست خبری محمد ساتکین معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا صبح امروز یکشنبه در وزارت نیرو برگزار شد.

دکتر ساتکین، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، با حضور در نشست خبری صبح امروز یکشنبه 25 خرداد‌ماه ۹۹ که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس وزارت نیرو برگزار شد، به سؤالات آنها پاسخ داد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، در ابتدای این نشست که اولین نشست رئیس سازمان ساتبا بعد از انتصاب بود، وی ضمن تشریح برنامه ها و سیاست های توسعه ای تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ، ساتبای آینده را سازمانی چابک، متخصص‌ و مرجع عنوان کرد و افزود: ایران با دسترسی به پتانسیل‌های بی‌نظیر تولید انرژی می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود، تنها در یک مورد در حوزه شرقی ایران بزرگترین حوزه بادخیز جهان با ضریب ظرفیت تولید برق بالای 40 درصد قرار دارد.

در ادامه رئیس سازمان ساتبا توجه بیشتر به محور بهره‌وری را از اولویت‌های برنامه خود اعلام کرد و افزود: حمایت از بخش خصوصی در دو حوزه‌ی ساخت تجهیزات و سرمایه‌گذاری، توسعه سیاست‌های تشویقی، ایجاد منابع مالی جدید از مکانیزم‌های توسعه‌ای مورد نظر است. وی همچنین با اعتقاد به پژوهش‌محور بودن سازمان ساتبا، توسعه فن‌آوری و برنامه‌های تحقیقاتی را از محورهای مورد توجه بخش فن‌آوری معرفی کرد.
دکتر ساتکین درخصوص شناسایی هسته‌های بادخیز کشور با توجه به تغییرات اقلیمی گفت: بر اساس مطالعات دقیق صورت‌گرفته 3 کانال ویژه بادی در شرق ایران در مناطق لوتک زابل و میل نادر با پتانسیل بیش از 2000 مگاوات، خواف با پتانسیل بیش از 1000 مگاوات و همچنین دُرُح شناسایی شده است. وی ادامه داد: در آینده درنظر داریم تا در مناطق مرزی، بویژه در کشور افغانستان پروژه‌های مشترکی را که در زمینه انتقال دانش فنی بدست‌آمده آغاز کنیم.
معاون وزیر نیرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص ظرفیت نیروگاه‌های بهره‌برداری شده، مجموع ظرفیت نصب‌شده‌ی نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور را 824 مگاوات اعلام کرد و گفت: با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بهره‌گیری از حمایت‌های تشویقی تا پایان سال 1399 با احداث بیش از 320 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از مرز 1000 مگاوات عبور خواهیم کرد. وی جهش قیمت ارز و تحریم‌ها را از مسائل پیش روی توسعه تجدیدپذیرها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر قرارداد احداث 880 مگاوات نیروگاه دیگر نیز امضا شده است که انتظار می‌رود تا پایان سال 1401 به مرحله بهره‌برداری برسند.
دکتر ساتکین با اشاره به طرح تعویض 200 هزار دستگاه کولر گازی فرسوده به‌عنوان یکی از برنامه‌های توسعه بهره‌وری انرژی، ایده‌ی "نیروگاه مجازی" را از جمله راهکارهای اعمال مدیریت انرژی دانست و افزود: با اجرای طرح مذکور از احداث 480 مگاوات نیروگاه جدید اجتناب خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر درنظر داریم تا با استفاده از پتانسیل‌های ارگان‌هائی همچون کمیته امداد امام خمینی، سازمان بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان مساله تهیه پنل‌های خورشیدی را برای مردم در مناطق محروم تسهیل نماییم. وی ادامه داد: این 3 مجموعه با ارائه تسهیلات بلاعوض، کم‌بهره و بی‌بهره زمینه را برای دسترسی آسان به پنل‌های خورشیدی فراهم نموده‌اند. در حال حاضر 2200 سامانه خورشیدی کوچک مقیاس خورشیدی از محل این طرح در کشور نصب شده است و سازمان ساتبا با خرید برق تولیدی به خودگردانی آنها کمک کرده است.
دکتر ساتکین درباره توسعه نیروگاه‌های زیست‌توده با اشاره به مصوبه اخیر وزیر نیرو گفت: در این مصوبه نرخ پایه خرید تضمینی برق تولیدی از فن‌آوری‌های زیست توده در استان‌های ساحلی و کلان شهرها با هدف رفع مشکلات زیست‌محیطی 2 برابر درنظر گرفته شده است.
معاون وزیر نیرو احیای بهره‌وری انرژی را یکی از برنامه‌های اصلی خود عنوان کرد و افزود: به‌منظور حمایت از پروژه‌های افزایش بهره‌وری انرژی از طرح یارانه سود تسهیلات استفاده خواهیم کرد و در صورت اثبات این مساله، بهره وام دریافتی را از محل تامین اعتبار طرح پرداخت خواهیم کرد. وی سیاست‌های سازمان خود را صد در صد تشویقی اعلام کرد و گفت در سه بخش تولید، انتقال و توزیع این سیاست را گسترش خواهیم داد.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تحریم‌ها صنعت تجدیدپذیر را تحت تاثیر خود قرار داده است یا نه اظهار داشت: تحریم ایران یک تحریم اقتصادی است و مسائل بانکی، انتقال و تامین ارز را متاثر کرده است، بنابراین ناگزیر توسعه تجدیدپذیرها هم تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته است.
رئیس سازمان ساتبا با اشاره به بحث صادرات برق تجدیدپذیر گفت: در حال حاضر صادرات برق از طریق شرکت توانیر انجام می‌شود و صادرات برق یکی از راهکارهای حل مشکلات ناشی از تحریم و تبدیل ارز است. وی در ادامه عنوان کرد: در سال جاری اولین گام در راستای صادرات برق تجدیدپذیر برداشته خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در تشریح برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت خود در زمینه جذب سرمایه‌گذاری گفت: ابزارهای مالی تشویقی، خرید برق به قیمت بالا برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، صادرات برق و همچنین استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های اِسکو و رِسکو راهکارهای تشویق سرمایه‌گذاران حوزه انرژی در ایران است. ساتکین با اشاره به مصوبه هیات وزیران درباره الزام ارگان‎های دولتی به تامین 20 درصد از برق مصرفی از انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: در صورتیکه رسکوها برای پیاده‌سازی عملی این مصوبه سرمایه‌گذاری متمرکز در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام دهند حدود 2000 مگاوات از ظرفیت شبکه برق کشور آزاد خواهد شد.
وی در پایان با اشاره به برنامه‌های سازمان ساتبا در خصوص فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف انرژی اظهار داشت: در راستای چابک‌سازی و پویایی ساختار جدید ساتبا بخشی بنام پژوهش‌های کاربردی و توسعه فن‌آوری درنظر گرفته شده است که یکی از ماموریت‌های آن توسعه الگوی صحیح مصرف انرژی است.

نشست خبری05 نشست خبری03
نشست خبری02 نشست خبری01

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۳۷
تعداد بازدید : ۲,۸۸۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید