به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
با حضور وزیر نیرو:

آیین تکریم و معارفه معاون وزیر و رئیس سازمان ساتبا برگزار شد

آیین تکریم و معارفه معاون وزیر و رئیس سازمان ساتبا برگزار شد
در این مراسم که امروز سه شنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو، اعضای شورای راهبری و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری، معاونین و مدیران سازمان ساتبا در محل سالن شهید مطهری این سازمان برگزار شد، دکتر محمد ساتکین به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان ساتبا معرفی و از زحمات دکتر صادق‌زاده معاون سابق وزیر نیرو قدردانی شد.

در ابتدای آیین تکریم و معارفه معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، آقای حائری معاون وزیر در امور برق و انرژی با بیان اینکه دکتر صادق‌زاده یکی از بنیان‌گذاران سازمان ساتبا از بدو شکل‌گیری تا تدوین ضوابط و دستورالعمل‌های لازم بوده‌اند گفت: در سال 1394 ظرفیت نصب شده‌ی نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور 200 مگاوات بوده که به همت جناب آقای دکتر صادق‌زاده این ظرفیت تا پایان سال 1398 به بیش از 800 مگاوات افزایش یافته است.
مهندس حائری در ادامه ضمن تبریک به آقای دکتر ساتکین با اشاره به اینکه موضوع فعالیت سازمان ساتبا تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر به‌عنوان مکمل مصرف بهینه برق است، افزود: در زمینه‌ی موضوع مدیریت مصرف انرژی در دو سال گذشته فعالیت‌های چشمگیری توسط شرکت‌های توانیر و برق حرارتی انجام شده است که در نتیجه‌ی آن رشد سالیانه پیک مصرف برق در 2 سال اخیر بعد از ده سال به 5/2 درصد کاهش یافته است.
وی در پایان ضمن آرزوی توفیق برای جناب آقای دکتر صادق‌زاده و همچنین آرزوی موفقیت برای دکتر ساتکین اظهار کرد: ان‌شاء‌الله در شرایط و فضایی جدید بتوانیم قدم‌های بزرگ‌تری را در راستای اهداف سازمان ساتبا برداریم.
در ادامه این مراسم، آقای دکتر سیدمحمد صادق‌زاده ضمن تبریک انتصاب جناب آقای دکتر ساتکین و آرزوی موفقیت برای ایشان با اشاره به یکی از گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر افزود: بر اساس سناریوی مطرح‌شده در این گزارش به‌دلایل جایگزینی سوخت در بخش حمل و نقل با حامل برق و همچنین توسعه گرمایش برقی در آینده ظرفیت تولید برق دنیا به دو برابر افزایش خواهد یافت که حدود 80 درصد از این ظرفیت توسط انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق تامین خواهد شد.
وی افزود: طبیعتا بنیان‌گذاری رسالت مهم سازمان ساتبا بر دو محور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش بهره‌وری انرژی برق، فعالیت آن را متأثر از این سیاست‌گذاری خواهد نمود و ضرورت همکاری و پشتیبانی سایر ارگان‌هاو سازمان‌های وزارت نیرو برای رسیدن به هدف مورد نظر بیش از پیش خواهد بود.
در ادامه دکتر صادق‌زاده عنوان نمود که خط مشی بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر و منویات مقام معظم رهبری مبنی‌بر مردمی بودن، الگویی برای حصول اهداف، دستاوردها و سیاست‌های سازمان ساتبا از بدو تاسیس تاکنون بوده و استفاده از پتانسیل بخش خصوصی و مردمی از شاخص‌های اصلی توسعه فعالیت‌های این سازمان بوده است.
وی در پیان ضمن آرزوی موفقیت برای جناب آقای دکتر ساتکین و اظهار امیدواری از روند افزایشی توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق از تلاش‌های سایر همکاران خود در سازمان ساتبا تشکر و قدردانی کرد.
این گزارش می‌افزاید در ادامه آیین تکریم و معارفه، آقای دکتر محمد ساتکین ضمن خیر مقدم به حضار جلسه، بویژه وزیر نیرو، از توجه ویژه آقای دکتر اردکانیان به مجموعه ساتبا تشکر نمودند و ابراز امیدواری کردند با کمک همکاران سازمان، دستاوردهای قابل توجهی در تحقق اهداف ساتبا داشته باشند. ایشان همچنین از آقای دکتر صادق‌زاده که منشاء اثرات خوبی بویژه در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری از محل تحریک بازار و افزایش سهم مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌های مردمی بوده‌اند، سپاسگزاری و از ایشان به عنوان تئوریسین و توسعه‌دهنده تفکر استفاده از بخش خصوصی یاد کردند.
معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا، یکی از برنامه‌های خود را، ادامه روند توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق روش‌ فعلی، یعنی خرید تضمینی برق و عقد قراردادهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر دانستند و افزودند: «انشاءالله با خرد جمعی‌ای که از طریق شورای راهبری و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی عاید خواهد شد، سعی خواهیم کرد محدود به این روش نمانیم و به نتایج بزرگتر فکر کنیم.» وی در تبیین نقش این شورا، آن را دارای نقش حمایت و کمک به ساتبا دانستند و به مواردی از هم‌افزایی ایجادشده اشاره نمودند.
دکتر ساتکین، با اشاره به اینکه در ساتبای آینده، چابک‌سازی و شایسته‌سالاری حرف اول را خواهد زد افزود: تنوع زیادی که در چهارچوب پروژه‌های جدید این سازمان وجود دارد بویژه بخش بهره‌وری انرژی در کنار خرید تضمینی برق تجدیدپذیر باعث ایجاد صدها مگاوات ظرفیت جدید در کشور باشد. وی با تاکید بر موضوع بهره‌وری انرژی برق، فعال‌سازی همه ارکان و ظرفیت‌های سازمان، از جمله تحقیق، توسعه و پژوهش را از اولویت‌های دیگر این سازمان برشمرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به دبنال این هستیم که با روش‌های جدید مردم را درگیر پروژه‌ها کنیم، نه اینکه صرفاً برق آنها را بخریم. بعلاوه، منابعی مانند گواهی ظرفیت و مالیات بر ارزش افزوده، چشم‌انداز ویژه‌ای را برای حوزه‌های ماموریتی ساتبا ایجاد خواهد کرد.
معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا در پایان، با تاکید بر اهمیت پویش #هرهفته الف_ب_ایران افزود: برای تحقق اهداف این پویش به‌ویژه در بخش ساز و کارها در حوزه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و همچنین سایر پروژه‌های صنعت آب و برق در کشور، جمعی از تیم فنی ساتبا با رصد و پیگیری مشکلات و مسائل اجرایی آنها به‌صورت روزانه در تلاشند تا تعهدات ساتبا در این طرح به‌موقع انجام شود.
در پایان این مراسم دکتر اردکانیان وزیر نیرو، با تشکرو قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های دکتر صادق‌زاده به‌عنوان موسس سازمان ساتبا عنوان کرد: مسئولیتِ موسس بودن بعد از پایان مدیریت مساله مهمی است چرا که اگر زیربنای فعالیت تعریف‌شده درست باشد، دوره‌های بعد دوران شکوفایی و دیدن نتایج است.
در ادامه وزیر نیرو با توجه به ماموریت‌ها و وظایف قانونی ساتبا در وضعیت کنونی آن را به‌عنوان محور اصلی و نماینده شایان صنعت برق برشمرد و افزود: با درست فکر کردن، درست عمل کردن و قرارگرفتن افراد درست در این راه، خواهیم دید توجه اساسی به موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی یکی از درست‌ترین کارها خواهد بود.
دکتر اردکانیان ادامه داد: اگر فکر اولویت دادن به آنچه که تجدیدپذیر است و همچنین فکر بهره‌وری صحیح انرژی توسعه و نشر پیدا کند، بخش‌های دیگر وزارت نیرو نیز از آن بهره‌مند خواهند بود و اساسا ایجاد شورای راهبردی و سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برای تبیین و توسعه این نوع ساختار فکری بوده است.
وی در پایان با اشاره به برنامه‌های تفضیلی دکتر ساتکین با اتکا به ظرفیت و پتانسیل موجود در این مجموعه اظهار کرد: انشاالله تا پایان دوره دولت دوازدهم بخش قابل توجهی از برنامه‌های پیشنهادی عملیاتی گردد و بتوانیم در امسال که سال جهش تولید است سهم و نقش ساتبا را پررنگ‌تر از گذشته ببینیم.

 مراسم تکریم و معارفه معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا توسط وزیر محترم نیرو- اردیبهشت 1399 15  مراسم تکریم و معارفه معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا توسط وزیر محترم نیرو- اردیبهشت 1399 5
 مراسم تکریم و معارفه معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا توسط وزیر محترم نیرو- اردیبهشت 1399 3  مراسم تکریم و معارفه معاون وزیر نیرو و رییس سازمان ساتبا توسط وزیر محترم نیرو- اردیبهشت 1399 1

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۷
تعداد بازدید : ۳,۴۸۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید