به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

پیام تبریک نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در سال جهش تولید

پیام تبریک نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در سال جهش تولید

به‌نام خالق بهار
ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

حلول سال نو و بهار عالم‌افروز که به مبعث رسول اکرم (ص) نیز مزین است را به همه‌ی شما عزیزان تبریک و تهنیت می‌گویم و سالی پربار همراه با موفقیت را از خداوند منان برای همگی مسالت می‌کنم. در روزهای پایانی سال که کشور ما همچون سایر کشورهای جهان در حال مبارزه با ویروس کووید-19 است، امیدوارم با شکست هرچه سریع‌تر این ویروس، سال جدید را با سلامتی، برکت و شادی برای هم‌میهنان گرامی آغاز کنیم.
امروزه اهمیت انرژی در عرصه بین‌المللی و توسعه کشورها دو چندان شده است. از مهم‌ترین رفتارهای دهه‌های پیش رو توسعه‌ی استفاده از برق در جایگزینی سایر حامل‌های انرژی است، به‌گونه‌ای که ظرفیت تولید و مصرف برق به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت. این اتفاق در بخش حمل و نقل و تامین گرمایش گسترده‌تر خواهد بود. دومین رخداد آتی، تامین وجه قالب برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک است. اگر چه نفت و به‌خصوص گاز طبیعی همچنان در فضای گسترده‌ی نیاز به انرژی حضور خواهند داشت ولی نقش تبدیل به کالا، همچون صنایع پتروشیمی وجه پررنگ‌تری در عرصه نفت و گاز خواهد شد. وجه سوم تحولات آتی بخش انرژی، گسترش فن‌آوری دیجیتال و هوشمندسازی در عرصه انرژی است که مشاغل دانش‌بنیان گسترده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد.
در زمینه اجتماعی در نتیجه عواملی مانند افزایش جمعیت و ارتقای سطح زندگی، نیاز به منابع مختلف انرژی بیش از پیش ضرورت پیدا می‌کند. بر همین اساس کشورهای مختلف تلاش دارند بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از سایر منابع انرژی به‌ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین نمایند. تجدیدپذیری، انعطاف‌پذیری، پاک‌بودن و ایجاد اشتغال از مهم‌ترین ویژگی‌های انرژی‌های تجدیدپذیر هستند که منجر به تحقق اهداف توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی می‌گردند که این اهداف در هر کشور، از عوامل اساسی در رسیدن به توسعه‌ی پایدار محسوب می‌شوند.
در سالی که گذشت علی‌رغم وجود مشکلات اقتصادی، به لطف مشارکت مردمی و بخش خصوصی ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۸۲۰ مگاوات در قالب ۵۷ نیروگاه مگاواتی خورشیدی، ۱۳۰ نیروگاه مگاواتی تجدیدپذیر و پاک و بیش از ۳۷۰۰ نیروگاه مقیاس کوچک تجدیدپذیر رسیده است و با جذب 126 هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی و افزایش ظرفیت‌ اشتغال‌زایی کشور به میزان 20 هزار و 285 نفر، علاوه بر همراهی با پویش فراگیر وزارت نیرو تحت عنوان "هرهفتهالفب_ ایران" با افتتاح 13 پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر در سطح کشور که 10 پروژه در قالب پویش مذکور افتتاح گردیده، زمینه توسعه صنعت برق تجدیدپذیر نیز فراهم شده است. با توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر تاکنون از انتشار 3032 هزارتن گاز گلخانه‌ای CO2 جلوگیری شده است. همچنین احداث 3724 مولد کیلوواتی خورشیدی که عمدتا در مناطق محروم و روستاهی توسعه یافته‌اند، علاوه بر ارتقاء کیفیت زندگی مردمان این مناطق گامی موثر در رسیدن به اهداف توسعه پایدار و دسترسی همگانی به انرژی پاک برداشته شده است.
در سال رونق تولید و با حمایت‌های به‌عمل‌آمده از سوی دولت تدبیر و امید در راستای ارتقاء توان تولید داخلی، در حال حاضر بیش از 170 شرکت خصوصی تولیدکننده تجهیزات، طراحی و نصب نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور ایجاد و در حال فعالیت می‌باشند. به‌دنبال توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، فرآیند حمایت از بومی‌سازی این صنعت در حال انجام است و تاکنون تجهیزات متنوعی از جمله توربین‌های بادی، اینورتر خورشیدی، ماژول‌های فتوولتائیک کریستالی و سیستم‌های مونیتورینگ توسط شرکت‌های خصوصی داخلی تامین گردیده‌اند.
بدون شک تلاش صادقانه همه همکاران صنعت برق در راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدیدپذیر موجب گردیده است تا بر عهد خود پایدار و مصمم باقی مانده تا در آیندهای نه چندان دور به ماموریت بزرگ خود که توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سراسر کشور است، جامعه عمل بپوشانیم.
سال نو بر همه‌ی شما عزیزان مبارک.
سیدمحمد صادق‌زاده

۱ فروردین ۱۳۹۹ ۰۷:۵۱
تعداد بازدید : ۱,۴۹۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید