قابلیت تولید برق خورشیدی همزمان با تولید محصولات کشاورزی و دامپروری

قابلیت تولید برق خورشیدی همزمان با تولید محصولات کشاورزی و دامپروری
امکان استفاده از «پنل های خورشیدی» در کنار صنایع کشاورزی و دامداری مانند گلخانه‌ها و مرغداری ها، علاوه بر تامین برق به افزایش راندمان مصرف آب و استفاده بهینه از زمین های کشاورزی کشور، کمک شایانی خواهد کرد.

در راستای دستیابی به توسعه پایدار، کشاورزان و دامداران در بسیاری از موارد می توانند برق نیز تولید کنند. این موضوع با نصب سامانه های خورشیدی (پنل های فتوولتائیک) بر روی زمین کشاورزی یا سقف گلخانه و دامداری و به طرق مختلف قابل انجام است. کشاورزان و دامداران میتوانند، با فروش برق تولیدشده به وزارت نیرو (ساتبا)، علاوه بر بهره‌وری بیشتر و حفظ محیط‌زیست، موجب درآمدزایی بیشتر زمین های خود شوند. این فرصت در بسیاری از کشورهای دنیا آزموده شده است و هم‌زمان با تولید برق پاک، شرایط اصلاح برخی از عوامل زیست‌محیطی از جمله کاهش آلودگی هوا، کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن نیز به وجود خواهد آمد.
با توجه به برخورداری ایران از نعمت تابش و داشتن ساعات آفتابی بسیار مناسب، مساحت قابل توجه زمین های کشاورزی در مناطق روستائی، فرصت جذابی برای سرمایه گذاری جانبی را ایجاد نموده است. بدین ترتیب یک منبع درآمد بمدت بیست سال در قالب قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر، بویژه در شرایط کم آبی برای کشاورزان فراهم خواهد نمود.
سازمان ساتبا (به عنوان متولی امر توسعه انرژی های تجدیدپذیر و پاک)، به‌منظور تحقق اهداف توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، به سرمایه‌گذاران این حوزه پیشنهاد می‌کند که با تمرکز بر کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر (بویژه انرژی خورشید) در کنار کاربردهای دیگر همچون کشاورزی و دامپروری، سبب بهینه سازی فعالیت های خود و کسب درآمد از طریق فروش برق پاک به دولت شوند.

 

 

قابلیت تولید برق خورشیدی همزمان با تولید محصولات کشاورزی و دامپروری02

 قابلیت تولید برق خورشیدی همزمان با تولید محصولات کشاورزی و دامپروری03

 

۲۷ آذر ۱۳۹۸ ۲۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲,۹۲۲

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید