به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
در هفتمین هفته پویش "#هرهفته: الف_ب_ایران"

افتتاح بزرگترین نیروگاه بادی شمال غرب کشور با دستور رئیس‌جمهور در روستای آقکند میانه

افتتاح بزرگترین نیروگاه بادی شمال غرب کشور با دستور رئیس‌جمهور در روستای آقکند میانه
در هفتمین هفته پویش "#هرهفته: الف_ب_ایران" و هم‌زمان با سفر دکتر روحانی، رئیس جمهور به آذربایجان شرقی نیروگاه بادی آقکند به ظرفیت 50 مگاوات در منطقه آقکند شهرستان میانه با حضور دکتر اردکانیان وزیر نیرو به‌صورت ویدئو کنفرانس افتتاح گردید.

بر اساس گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا، در هفتمین هفته پویش "#هرهفته: الف_ب_ایران" آیین افتتاح بزرگترین نیروگاه بادی شمال غرب کشور به ظرفیت 50 مگاوات در روستای آقکند شهرستان میانه با دستور رئیس‌جمهور با حضور وزیر نیرو، نمایندگان مردم شریف میانه در مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، فرماندار میانه، مدیرعامل گروه مپنا، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان شرقی و برخی از مسئولان محلی و مردم روستای آقکند برگزار شد.
بر اساس این گزارش: نیروگاه بادی آقکند که با سرمایه‌گذاری شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا و با استفاده از فن‌آوری بومی‌سازی‌شده احداث گردیده است، با حجم سرمایه‌گذاری بالغ ‌بر 80 میلیون یورو توانسته است در منطقه محروم وکم‌برخوردار آقکند با ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم به‌ترتیب برای 209 و 500 نفر در دوران اجرا و بهره‌بردای موجب توسعه و رونق اقتصادی منطقه نیز گردد که سهم شاغلین بومی از کل اشتغال ایجادشده 49% گزارش شده است.
این گزارش می‌افزاید: احداث پست برق 63/20 کیلوولت مزرعه بادی به‌عنوان طرح مکمل این پروژه و تأمین اقلام مصرفی کارگاهی و همچنین نیازهای ماشین‌آلاتی پروژه از منطقه، زمینه مناسبی را برای ایجاد اشتغال فراهم ساخته است.
به نقل از این گزارش: با افتتاح این طرح عظیم علاوه‌بر تأمین برق مطمئن برای بیش از 43 هزار مشترک در بخش خانگی، شاهد کاهش انتشار حدود 83 هزار و 590 تُن گاز گلخانه‌ای خواهیم بود که از دستاوردهای زیست‌محیطی این پروژه محسوب می‌گردد. گفتنی است نیروگاه بادی آقکند با تزریق بیش از 129 گیگاوات‌ساعت انرژی به شبکه سراسری برق کشور مانع از مصرف 36 میلیون مترمکعب سوخت فسیلی در سال خواهد شد که این دستاورد منجر به کاهش مصرف سالیانه‌ی آب به میزان 28 هزار و 512 مترمکعب می‌شود.
بنا بر این گزارش: تاکنون ظرفیت نصب‌شده انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور 782 مگاوات است که نیروگاه‌های بادی با سهم 39% بخشی از برق مورد نیاز کشورمان را تولید می‌کنند. این ظرفیت شامل 20 نیروگاه بادی در 9 استان کشور (استان‌های اردبیل، اصفهان، آذربایجان‌شرقی، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین و گیلان) با مجموع ظرفیت بیش از 302 مگاوات است که حدود 17% از آن متعلق به استان آذربایجان شرقی با 3 نیروگاه بادی به ظرفیت 52.64 مگاوات در مناطق آقکند، سراب و تبریز است.

نیروگاه بادی شمال غرب کشور 01 نیروگاه بادی شمال غرب کشور 02
 نیروگاه بادی شمال غرب کشور 04  نیروگاه بادی شمال غرب کشور 03

۶ آذر ۱۳۹۸ ۲۰:۴۵
تعداد بازدید : ۱,۷۴۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید