به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
معاون وزیر نیرو عنوان کرد:

بومی‌سازی کامل تمامی تجهیزات مورد نیاز احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر/ اعتمادسازی برای بخش خصوصی جهت رفع موانع موجود بر سر راه صادرات برق تجدیدپذیر

بومی‌سازی کامل تمامی تجهیزات مورد نیاز احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر/ اعتمادسازی برای بخش خصوصی جهت رفع موانع موجود بر سر راه صادرات برق تجدیدپذیر
آقای دکتر سید محمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، با حضور در نشست خبری صبح امروز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۸ که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه صنعت برق برگزار شد، به سؤالات آنها پاسخ داد. وی سپس در مراسم اختتامیه این نمایشگاه با حضور در پنل تخصصی با موضوع صادرات برق به تشریح موانع موجود بر سر راه صادرات برق تجدیدپذیر پرداخت.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا: در ابتدای این نشست رئیس سازمان ساتبا ضمن بیان اینکه متوسط نرخ رشد سالیانه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ۳ سال گذشته به بیش از ۳۰ درصد رسیده است، افزود: علی‌رغم قیمت پایین فروش تکلیفی برق که می‌تواند سرمایه‌گذاری در صنعت برق، زیرساخت و توسعه آن را تحت‌الشعاع خود قراردهد، نرخ رشد سالیانه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور نشان‌دهنده عزم جدی از طرف بخش خصوصی، مجلس شورای اسلامی و دولت در گسترش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور است.
رئیس سازمان ساتبا با اشاره به نرخ رشد ۳۰ درصدی ظرفیت‌سازی تولید فن‌آوری در داخل کشور گفت: در سال ۱۳۹۸ هیچ تجهیزی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر وجود ندارد که ما حداقل ۲ تولیدکننده برای تولید آن نداشته باشیم، بنابراین اقدامات مناسب از طرف بخش خصوصی در این حوزه انجام شده است و چنانچه دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به رفع مشکلات اقتصادی صنعت برق اقدام نمایند، سرمایه‌گذاری مطمئن و پایدار برای نسل‌های آینده کشور اتفاق خواهد افتاد.
معاون وزیر نیرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص روند توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز بعد از ابلاغ مصوبه جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر گفت: در مصوبه اخیر وزارت نیرو نیروگاه‌های زیست‌توده مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، بطوریکه نرخ پایه خرید تضمینی برق از این نوع نیروگاه نسبت به مصوبه پیشین 50 درصدافزایش یافته است. در همین راستا نیز به پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب هیأت وزیران لایحه‌ای که به‌طور اختصاصی به تولید برق از پسماند در کلان‌شهرها مربوط می‌شود نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است. بر اساس این لایحه منابع مالی لازم به صورت اختصاصی، برای پرداخت صورتحساب‌های برق این نیروگاه‌ها تحت عنوان "عوارض تولید برق از پسماند" در نظرگرفته شده است که مکمل مصوبه اخیر وزارت نیرو خواهد بود. وی افزود: به‌طورحتم با ابلاغ این قانون حرکتی جدی در زمینه تولید برق از نیروگاه‌های زیست‌توده بویژه در استانهای ساحلی و کلان شهرهای کشور شروع خواهد شد که طبیعتاً اولین ظرفیت‌های آن از دو سال آینده وارد مدار خواهد شد.
دکتر صادق‌زاده درخصوص آمار نیروگاه‌های زیست توده در کشور گفت: در حال حاضر ظرفیت کل نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور به 841 مگاوات رسیده است که در این بین 6 نیروگاه زیست توده با مجموع ظرفیت 11 مگاوات در کشور وجود دارند. وی ادامه داد: البته پتانسیل کل کشور در زمینه احداث نیروگاه‌های زیست‌توده حدود 800 مگاوات است و پیش‌بینی می‌شود با قانونی شدن لایحه پیشنهادی اخیر حداقل 400 مگاوات از این ظرفیت در کلان‌شهرها و استان‌های ساحلی تحقق یابد.
معاون وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چند درصد از تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید داخل است گفت: از 3 سال گذشته تا کنون به این نقطه رسیده‌ایم که تقریبا فن‌آوری همه‌ی تجهیزات را در اختیار داریم و برای هر تجهیز حداقل 2 تولیدکننده وجود دارد که با ایجاد رقابت بین آنها و افزایش کیفیت تجهیزات تولیدی، سهم این فن‌آوری‌های بومی‌سازی شده برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش خواهد یافت. وی با اشاره به برنامه‌های سازمان ساتبا برای حمایت از ساخت داخل و صرفه‌جویی ارزی گفت: نیروگاه‌های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی‌سازی شده استفاده کنند، از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار خواهند شد و متناسب با میزان بومی‌سازی فن‌آوری، نرخ خرید برق این نیروگاه‌ها تا 30 درصد نسبت به نرخ پایه افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی توسط مردم در پشت‌بام‌های خانه‌هایشان گفت: تاسیس نیروگاه‌های خورشیدی در پشت‌بام، وارد تجربه سه ساله خود شده و در این فرآیند شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور به نمایندگی از سازمان ساتبا مشارکت داشتند. دکترصادق‌زاده از احداث ۳۵۰۰ واحد نیروگاهی پشت‌بامی به ظرفیت ۳۵۰۰۰ کیلووات خبر داد و افزود:صورت‌‌حساب برق این نیروگاه‌ها دو ماه به دو ماه اعلام و از سوی ساتبا پرداخت می‌شود و پیش‌بینی شده است تا پایان سال تعداد این نوع نیروگاه‌ها به ۵۰۰۰ واحد نیروگاهی افزایش یابد. 

دکتر صادق‌زاده با بیان این‌که دولت نمی‌تواند در تامین مالی نیروگاه‌های تجدیدپذیری که با هدف فروش برق بر اساس قانون خرید تضمینی برق تجدیدپذیر احداث می گردند مشارکت نماید، گفت: در این راستا بانک‌های خصوصی، سازمان‌هایی مانند بسیج متخصصین و کمیته امداد امام خمینی از احداث این پروژه ها در مناطق محروم کشور حمایت مالی داشته‌اند.
همچنین دکتر صادق‌زاده در مراسم اختتامیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران با تاکید بر این که توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر در ایران از ابتدا در سبد بخش خصوصی شکل گرفته است، اظهار کرد: این موضوع افتخاری برای ساتبا محسوب می‌شود و دولت برای اینکه در این بخش رقیب بخش خصوصی نباشد به طور کلی انجام پروژه های نیروگاههای تجدیدپذیر را به مردم و بخش خصوصی واگذار نموده است. وی با اشاره به اینکه کشور پتانسیل خوبی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد، گفت: طبق محاسبات انجام شده هزینه تمام شده تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران بنحوی است که احداث نیروگاههای تجدیدپذیر با هدف صادرات به کشورهای همسایه که قیمت برق در آنها بمراتب بالاتر از ایران است را بسیار جذاب می نماید.
رئیس ساتبا در پایان با اشاره به ابلاغیه وزیر نیرو در مورد صادرات برق، پیشنهاد کرد: در راستای اعتمادسازی برای بخش خصوصی می‌توان کارگروهی بین ساتبا و بخش خصوصی تشکیل داد و به بررسی موانع موجود بر سر راه صادرات برق تجدیدپذیر پرداخت.

نمایشگاه صنعت برق 01 نمایشگاه صنعت برق 02

 

۱۲ آبان ۱۳۹۸ ۲۱:۲۳
تعداد بازدید : ۱,۶۷۱

اظهار نظر

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید