مصوبه جدید وزارت نیرو:

افزایش بهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر

افزایش بهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر
ضوابط جدید خرید تضمینی برق از انواع نیروگاه‌های غیردولتی از منابع تجدیدپذیر و پاک تعیین و از سوی وزیر نیرو، دکتر اردکانیان در تاریخ بیستم مهرماه سال 1398 ابلاغ گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی های تجدید پذیر وبهره وری انرژی برق (ساتبا): به منظور حداکثرسازی ضریب تحقق مزایای تولید برق از منابع تجدیدپذیر و نیز افزایش رقابت پذیری در زنجیره صنعت برق تجدیدپذیر، افزایش تعرفه‌های خرید تضمینی برق از سوی وزیر محترم نیرو طبق جداول زیر اعلان و ابلاغ گردید.

ردیف

انواع نیروگاه‌ها

نرخ پایه خرید تضمینی برق

(ریال بر کیلووات‌ساعت)

1

زیست‌توده

لندفیل

4050

سایر فرآیندهای زیستی(بیوشیمیایی) از جمله :هاضم بیهوازی

5250

کلیه فرآیندهای حرارتی (ترموشیمیایی) از جمله: زباله‌سوزی، گازی‌سازی و پیرولیز

5550

2

مزرعه بادی (با ظرفیت ده مگاوات و کمتر)

5460

3

مزرعه خورشیدی (با ظرفیت ده مگاوات و کمتر)

6370

4

زمین‌گرمایی (شامل حفاری و تجهیزات)

6370

5

تولید برق از بازیافت تلفات حرارتی در فرآیندهای صنعتی

3770

6

آبی کوچک
(به ظرفیت 10 مگاوات و کمتر)

بر روی رودخانه‌ها
(رودخانه‌ای یا جریانی)

4940

بر روی خطوط لوله انتقال آب و فاضلاب و تاسیسات جانبی سدها (پای سد و خطوط انتقال)

4225

7

سامانه پیل‌های سوختی

6432

8

توربین‌های انبساطی

2080

 

ردیف

مولدهای مختص مشترکین برق تا سقف ظرفیت انشعاب

نرخ پایه خرید تضمینی برق

(ریال بر کیلووات‌ساعت)

1

بادی با ظرفیت یک مگاوات و کمتر

7410

2

خورشیدی

با ظرفیت 100 کیلووات و کمتر

9100

با ظرفیت 20 کیلووات و کمتر

10400

 

بنا بر این گزارش: به منظور رفع مشکلات زیست‌محیطی در استان‌های ساحلی و کلان‌شهرها، نرخ پایه خرید تضمینی برق از فن‌آوری‌های زیست توده دو برابر تعیین می‌گردد. همچنین نرخ خرید برق نیروگاه‌های بادی واقع در استان سیستان و بلوچستان که در سال 1398 قرارداد تضمین خرید آنان قطعی و مبادله می‌شود، نسبت به ارقام مندرج در جدول فوق، ده درصد افزایش خواهد یافت.
این گزارش می‌افزاید: به‌منظور مدیریت بهتر دریافت و هزینه اعتبارات مربوطه و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به پرداخت به‌موقع صورتحساب‌های ماهانه نیروگاه‌ها، ساتبا می‌تواند در صورت وجود منابع مالی نسبت به گشایش اعتبار اسنادی ریالی شش‌ماهه مطابق مقررات بانکی کشور به نفع نیروگاه‌های طرف قرارداد اقدام نماید. بعلاوه در مواردی که خیرین نسبت به احداث نیروگاه تجدیدپذیر و پاک برای تامین انرژی ساختمان های آموزشی اقدام نمایند، ساتبا مجاز است انرژی تولیدی را بر اساس نرخ های اعلام شده در این مصوبه خریداری نماید.
به نقل از این گزارش: سقف ظرفیت مولدهای مختص مشترکین مشروط بر رعایت ملاحظات فنی و حفاظتی اتصال به شبکه تا دو برابر ظرفیت انشعاب افزایش می‌یابد و مشترکینی که بخشی از این ظرفیت را به بهره‌برداری رسانده‌اند می‌توانند طی قرارداد جداگانه نسبت به احداث ظرفیت‌های جدید اقدام نمایند.
این گزارش می‌افزاید: نیروگاه‌های تجدیدپذیری که برای صادرات برق به خارج از کشور احداث شده‌اند در صورت درخواست، می‌توانند طبق آئین‌نامه اجرایی ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، برق خود را به ساتبا بفروشند که در این صورت ضروری است تا مجوز صادرات صادره مورد ابطال قرار گیرد.
بر اساس این گزارش: نرخ پایه قراردادهایی که پیش از این مصوبه مبادله شده‌اند در صورت درخواست سرمایه‌گذار، می‌تواند به ارقام جداول فوق‌الذکر تغییر کند و چنانچه نیروگاه مورد نظر با ظرفیت کامل به بهره‌برداری رسیده باشد شروع اعمال نرخ پایه جدید و زمان مبنای فرمول تعدیل، از تاریخ مبادله الحاقیه برقرار خواهد بود. همچنین برای نیروگاه‌هایی که با ظرفیت کامل به بهره‌برداری نرسیده‌اند، زمان مبنای فرمول تعدیل از تاریخ شروع بهره‌برداری با ظرفیت کامل خواهد بود.

۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۹:۰۵
تعداد بازدید : ۴,۳۷۲

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید