به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.
مقارن با میلاد امام رضا (ع):

اولین نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان خراسان رضوی در روستای علی آباد خواف افتتاح شد

اولین نیروگاه خورشیدی  مگاواتی استان خراسان رضوی در روستای علی آباد خواف افتتاح شد
اولین نیروگاه خورشیدی استان خراسان رضوی واقع در روستای علی‌آباد شهر خواف به ظرفیت 5 مگاوات افتتاح گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا): اولین نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان خراسان رضوی به ظرفیت ۵ مگاوات، واقع در روستای علی‌آباد شهرستان خواف که طی 6 ماه با سرمایه‌گذاری بالغ بر 350 میلیارد ریال و در زمینی به مساحت 10.5 هکتار احداث شده، با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، معاونت امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، امام جمعه شهرستان خواف ، مدیران صنعت برق خراسان و جمعی از مدیران استانی و محلی در روز یکشنبه 23 تیر ماه، همزمان با سالروز میلاد امام هشتم(ع) افتتاح گردید.
دکتر صادق زاده در آیین افتتاح این نیروگاه ضمن اشاره به پتانسیل قابل توجه انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خواف، بیان نمود که فرصت های جذاب سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه های بادی و خورشیدی با هدف تامین برق مورد نیاز منطقه و بویژه برای صادرات برق به کشور های شرقی همجوار با استان خراسان(افغانستان) وجود دارد. وی در ادامه به ویژگی بارز تولید برق از منابع انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد و افزود: سهولت و امکان تولید برق از منابع انرژی های تجدیدپذیر در دسترس تمامی مردم قرار دارد.
به نقل از این گزارش: نیروگاه مذکور قادر است در طول یک سال با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی معادل 2.82 میلیون مترمکعب گازطبیعی، منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 6856 تن گردد. همچنین با تولید سالیانه 8 گیگاوات‌ساعت انرژی، مانع از مصرف 2186 مترمکعب آب می گردد.
بنا بر اعلام سرمایه‌گذار این پروژه: در مرحله ساخت نیروگاه برای 200 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده و در حال حاضر نیز 20 نفر در این نیروگاه مشغول به کار هستند.
این گزارش می‌افزاید: تا کنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان خراسان رضوی به 43.65 مگاوات رسیده است و با بهره‌برداری از نیروگاه مذکور، تعداد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این استان به 11 نیروگاه رسیده است. هم‌چنین این استان با داشتن 761 واحد نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی به مجموع ظرفیت 6478 کیلووات، رتبه دوم را در میان سایر استان‌های کشور در زمینه‌ی توسعه این نوع نیروگاه، به خود اختصاص داده است. این در حالی است منطقه خواف به دلیل وجود دالان‌های بادی نشتیفان و وزش بادهای صد و بیست روزه سیستان و همچنین بهره‌برداری از پتانسیل بالای تابش خورشیدی (1900 کیلووات‌ساعت بر مترمربع) جایگاه ویژه‌ای را از نظر احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و نیز صادرات برق تجدیدپذیر به همسایگان شرقی کشور، دارا است.

اولین نیروگاه خورشیدی استان خراسان اولین نیروگاه خورشیدی استان خراسان 01
اولین نیروگاه خورشیدی استان خراسان 02 اولین نیروگاه خورشیدی استان خراسان 03

۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۱۱
تعداد بازدید : ۱,۴۹۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید