به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

بواسطه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور تعداد مشاغل مستقیم و غیرمستقیم نیروگاه‌های خورشیدی کشور به 14700 نفر رسید

بواسطه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور تعداد مشاغل مستقیم و غیرمستقیم نیروگاه‌های خورشیدی کشور به 14700 نفر رسید

گزارش منتشر شده از سوی دفتر مطالعات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی ساتبا حاکی از آن است که امروزه انرژی‌های تجدیدپذیر علاوه بر مزایای فراوانی که در زمینه‌ی کاهش پیامدهای زیست‌محیطی‌، تغییر اقلیم، افزایش تنوع در سبد عرضه انرژی دارند، نقش مهمی را در ایجاد اشتغال ایفا نموده‌اند. نتایج بررسی آماریِ آن دفتر در 10 نیروگاه خورشیدی کشور نشان می‌دهد میانگین اشتغال مستقیم ایجاد شده در بخش بهره‌برداری 1/37 نفر و در بخش ساخت 9/42 نفر به ازای هر مگاوات بوده است. بر این اساس تعداد کل مشاغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده در نیروگاه‌های خورشیدی کشور تا کنون 14700 شغل برآورد می‌شود.
بر اساس این گزارش: از آنجا که ساخت پنل‌های خورشیدی حدود 20 درصد از مشاغل در حوزه‌ی ساخت و تجهیز نیروگاه‌های خورشیدی را به خود اختصاص می‌دهد، استفاده از پتانسیل‌های موجود در کشور و توسعه آنها تاثیر عمده‌ای در افزایش اشتغال در این حوزه خواهد داشت. همچنین مطالعات انجام شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر (IRENA) نشان می‌دهد که در سال 2017 میلادی حدود 10/3 میلیون نفر در زمینه تجدیدپذیرها مشغول به فعالیت بوده‌اند که در این میان، بخش فتوولتائیک با 3 میلیون و 365 نفر بیشترین نرخ ایجاد اشتغال را به خود اختصاص داده است. بعلاوه این آژانس پیش‌بینی کرده است که ظرفیت نیروگاه‌های فتوولتائیک در جهان تا سال 2050 به 6348 گیگاوات و تعداد شاغلین در این حوزه به 9/1 میلیون نفر خواهد رسید.
در حال حاضر، ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی نصب شده‌ی کشور بالغ بر 305 مگاوات بوده و 400 مگاوات دیگر نیز در حال نصب و راه‌اندازی می‌باشد.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۴
تعداد بازدید : ۷۶۶

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید