به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

دکتر صادق زاده در ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران عنوان کرد: بهره برداری از 8۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا تابستان 98 / رشد شتابان تجدیدپذیرها در سایه منابع مالی جدید

دکتر صادق زاده در ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران عنوان کرد: بهره برداری از 8۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا تابستان 98 / رشد شتابان تجدیدپذیرها در سایه منابع مالی جدید

به گزارش دفتر روابط عمومی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا): ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران با حضور مسئولین دولتی، سرمایه‌گذاران و مجریان این حوزه در سالن همایش‌های وزارت نیرو امروز دوشنبه، نهم اردیبهشت‌ماه برگزار گردید.
دکتر سید محمد صادق‌زاده معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا به عنوان سخنران کلیدی این کنفرانس، با مهم برشمردن نقش بخش خصوصی بعنوان بنیان‌گذار توسعه‌ی نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از ابتدای شکل‌گیری این صنعت، با این اظهار که در شرایط کنونی تحریم‌ها نتوانسته است رشد نیروگاه‌های تجدیدپذیر را متوقف کند، بیان داشت: در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در حال بهره‌برداری حدود 710 مگاوات است و تا شروع پیک تابستان امسال تولید برق تجدیدپذیر به 800 مگاوات خواهد رسید.
بنابر این گزارش، دکتر صادق زاده در ادامه بیاناتش افزود: توقع بخش خصوصی از وزارت نیرو و دولت فراهم نمودن زیر ساخت‌های قانونی برای سرمایه‌گذاران در کمترین زمان ممکن، حصول اطمینان از بازگشت سرمایه و همچنین وصول به موقع صورت‌حساب‌های آنها است. رئیس ساتبا در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر صدور پروانه‌های احداث تقریبا در کمتر از یک هفته و تنظیم قرداد خرید تضمینی برق در حداقل زمان ممکن انجام می‌شود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به روش‌های پیش‌بینی شده برای تامین منابع مالی طرح‌های نیروگاهی آتی، افزایش عوارض برق از 8 درصد به 10 درصد بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۸و تخصیص آن از خزانه به صورت اختصاصی به سازمان ساتبا را از جمله اقدامات مهم در زمینه مرتفع کردن مشکلات مالی خرید برق تجدیدپذیر برشمرد.
دکتر صادق‌زاده با اشاره به تبصره 3 ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف بعنوان یکی از روش‌های تامین منابع مالی خرید تضمینی برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر بر اساس سوخت صرفه‌جویی شده تصریح کرد: با توجه به کاهش هزینه‌های احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور، بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید، تولید کنندگان برق تجدیدپذیر می‌توانند هزینه‌های خود را از محل معادل سوخت صرفه‌جویی شده تامین کنند.
رئیس سازمان ساتبا در ادامه اعلام کرد: با توجه به ابلاغ دستورالعمل صادرات برق تجدیدپذیر و جذاب بودن قیمت حامل برق در کشورهای همسایه، فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران بخش تجدیدپذیر فراهم شده است تا همزمان با قرارداد 20 ساله خرید تضمینی برق امکان صادرات آن را نیز داشته باشند.
دکتر صادق‌زاده در پایان سخنان خود ضمن اشاره به مصوبات کارگروه حمایت از بومی‌سازی فن‌آوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: ان‌شاالله با بهره‌گیری از منابع مالی جدید، امکان صادرات و تامین هزینه‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی شده شاهد رونق و توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر و ورود به مرحله اقتصادی شدن این صنعت باشیم.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۸:۰۳
تعداد بازدید : ۹۴۱

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید