به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

پیام تبریک نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در سال رونق تولید

پیام تبریک نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در سال رونق تولید

 

 

به‌نام خالق بهار

ای خدای دگرگون کننده دل‏ها و دیده‌ها

ای تدبیر کننده روز و شب

ای دگرگون کننده حالی به حال دیگر

حال ما را به بهترین حال دگرگون کن

   حلول سال نو و بهار عالم‌افروز که مصادف با میلاد حضرت علی (ع) نیز است را به همه‌ی شما عزیزان تبریک و تهنیت می‌گویم و سالی پربار و سراسر کامیابی را از خداوند منان مسالت می‌کنم.

   امروزه، بحران‌های اقتصادی و مسائلی نظیر گسترش مشکلات زیست محیطی، رشد اقتصادی و محدودیت بقای ذخایر فسیلی، مباحث فراگیری هستند که فکر فرهیختگان و سیاستمداران سراسرجهان را در یافتن راهی مناسب در حل معضلات انرژی در جهان به خود مشغول داشته است. افزایش تقاضای انرژی، محدودیت منابع انرژی فسیلی و عدم امنیت و ثبات بازار انرژی در دهه اخیر هم‌سو با مسئله آلودگی و گرم‌شدن زمین مبنای رویکرد جدید در مبحث انرژی است. از اینرو، بهینه سازی مصرف و تولید انرژی و همچنین استفاده از منابع انرژی جایگزین به عنوان دو رویکرد اساسی همواره مورد توجه قرار گرفته است. بهینه‌سازی مصرف انرژی، مهم‌ترین تحولی است که در ساختار اقتصادی کشورهای صنعتی روی می‌دهد و دستاوردهایی نظیر رشد اقتصادی به همراه افزایش تولید ناخالص ملی و کاهش هزینه‌ها را بدنبال خواهد داشت. همچنین محدودیت‌های منابع آبی و وقوع خشکسالی در کشور و همچنین رو به اتمام بودن سوخت‌های فسیلی، باعث شده‌اند تا حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر به یک ضرورت و الزام تبدیل شود نه یک انتخاب.

توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر با هدف تامین پایدار انرژی برق با مشارکت مردم می‌تواند به عنوان یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در جهت رشد اقتصادی و توسعه پایدار تبدیل شود که همزمان ره‌آوردهای ارتقای معیشت مردم و توسعه در مناطق محروم، مقابله با چالش‌های تغییرات اقلیم و خشک‌سالی در بسیاری از نقاط کشور، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از کاربردهای بی رویه سوخت های فسیلی و ایجاد اشتغال را به همراه خواهد داشت.

   در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر وبهره‌وری انرژی برق در کنار سایر برنامه‌های این بخش، به منظور حمایت و توسعه کسب و کار شرکت‌های خدمات انرژی و اجرای طرح‌های بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف انرژی با استفاده از مشارکت بخش خصوصی آمادگی لازم برای انعقاد قراردادهای تضمینی خرید خدمات انرژی را دارد.

   در سال 1397 با وجود تمام فراز و نشیب‌های اقتصادی در سایه فراهم شدن بستر مشارکت بخش خصوصی  در سال حمایت از کالای ایرانی ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به 700 مگاوات رسیده است و با جذب 102 هزار میلیارد ریال سرمایه بخش خصوصی و افزایش ظرفیت‌ اشتغال‌زایی کشور به میزان 44 هزار نفر، زمینه توسعه صنعت برق تجدیدپذیر فراهم شده است. همچنین با جلوگیری از انتشار حدود 1950 هزارتن گاز CO2 و برق‌رسانی به بیش از 3000 مشترک در مناطق محروم و روستایی از طریق توسعه نیروگاه‌های مقایس کوچک و ارتقاء کیفیت زندگی مردمان این مناطق گامی موثر در رسیدن به اهداف توسعه پایدار و دسترسی همگانی به انرژی پاک برداشته شده است.

   در آستانه تحول زمین قصد داریم تا به یاری خداوند با ادامه‌ی روند افزایشی مشارکت ملی، حمایت از بومی‌سازی فن‌آوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک و با بهره‌گیری از کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری بواسطه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نوید رونق اقتصاد پایدار را به سرمایه‌گذاران این بخش دهیم و به تحقق توسعه بیش از پیش انرژی های تجدیدپذیر نائل شویم.

سال نو بر همه‌ی شما عزیزان مبارک.

سید محمد صادق‌زاده

۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۲۹
تعداد بازدید : ۸۱۶

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید