به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

دکتر صادق زاده در همایش روز جهانی انرژی باد مطرح کرد: مجلس و دولت از برجسته ترین مدافعان انرژی های تجدیدپذیر /مشارکت بیشتر مردمی رمز موفقیت در این عرصه

دکتر صادق زاده در همایش روز جهانی انرژی باد مطرح کرد: مجلس و دولت از برجسته ترین مدافعان انرژی های تجدیدپذیر /مشارکت بیشتر مردمی رمز موفقیت در این عرصه

دکتر صادق زاده با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی و دولت از برجسته ترین مدافعان انرژی های تجدیدپذیر در کشور هستند گفت؛ بهترین روش روشی است که بیشترین تعداد مردم را درگیر توسعه انرژی های تجدیدپذیر کنیم فلذا بیشترین مشارکت مردمی بیشترین موفقیت را در بر خواهد داشت و این موضوع در یکی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری با عنوان مردمی کردن اقتصاد تاکید شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا): معاون وزیر نیرو و رئیس ساتبا که در همایش روز جهانی انرژی باد سخن می گفت با اشاره به اینکه کار اداری که ما در تجدیدپذیرها داریم بیش از آن که یک مبارزه اقتصادی باشد یک مبارزه مدیریتی و مغز افزاری است، گفت: تعداد زیادی از کسانی که در صنعت انرژی موثر هستند بر این باورند که انرژی های فسیلی غیر قابل رقابت هستند و این تفکر بدلیل این است که خداوند متعال ذخایر بی نظیر هیدرو کربوری را به ما عنایت فرموده، در مقابل گروه دیگری وجود دارند که به انرژی های تجدیدپذیر اعتقاد دارند با این باور که تجدیدپذیرها اکنون اقتصادی تر از سوخت های فسیلی است و علاوه برآن تنوع بخشی به سبد انرژی، حفظ محیط زیست و مزیت های دیگری را نیز در بر دارد. این گروه به دنبال توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور هستند.
دکتر سید محمد صادق زاده با ذکر این نکته که مقبولیت انرژی های تجدیدپذیر به شدت افزایش پیدا کرده و به صورت یک مطالبه جدی درآمده است افزود: طی دو سال اخیر به همت مجلس و دولت اتفاقی افتاده که هنوز اندکی زمان نیاز است تا میوه آن را بچینیم . خرید تضمینی برق، بیست ساله شدن دوره خرید، توسعه تکنولوژی، متنوع شدن قیمت ها و افزایش سطح آنها و ثبات گرفتن نهاد متولی تجدیدپذیرها از اقدامات مهم در دو سال اخیر بوده است.
رئیس ساتبا گفت: سال ۹۴ که اوج حرکت تجدیدپذیرها با روش قبلی بود ما ۱۴ مگاوات نیروگاه نصب کرده بودیم در سال ۹۵ توسعه تجدیدپذیرها به ۱۰۰ مگا وات رسید در سال جاری تا کنون ۱۰۰ مگا وات به بهره‌برداری رسیده یا در آستانه بهره‌برداری است و حدود ۸۰۰ مگا وات نیروگاه در حال ساخت است و ما تا پایان سال انشاءالله به نزدیکی ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت در تجدیدپذیرها خواهیم رسید. اما اعتقاد داریم که هنوز از نظر کمی بایستی بیشتر رشد کنیم..
وی افزود: تکلیف مانصب ۵۰۰۰ مگا وات نیروگاه تجدیدپذیر وپاک در کشور طی ۵ سال می باشد که دست یافتنی است به شرط اینکه حضور گسترده مردم خدشه دار نشود .
معاون وزیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  قیمت گذاری تجدیدپذیرها امروزه در دنیا کاهش پیدا کرده ولی تنوع زیادی در قیمت ها است مثلاً در کشور چین آخرین مناقصه حدود 8 سنت بر کیلو وات ساعت است، در ابوظبی حدود ۲.۵۵ و در دبی که نزدیک ابوظبی است حدود 7.5 سنت بر کیلووات ساعت میباشد این تفاوت ها محل تامل است و نبایست با بی تدبیری باعث قطع کردن دست مردم از توسعه تجدیدپذیرها شده و اجازه دهیم انحصار چند شرکت در این حوزه اقتصادی شکل بگیرد. این کار خطرناک ترین اتفاق ممکن است .
وی افزود: بزرگترین خدمتی که دولت میتواند انجام دهد آن است که کمترین مداخله در یک فرآیند اقتصادی را داشته باشد مگر در قسمت هایی که گریزی از آن نیست مثل صدور پروانه احداث، انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق و در نهایت پرداخت صورت حساب های خرید برق .
رئیس ساتبا با اشاره به اینکه ما کشوری هستیم که هزینه تمام شده انرژی حاصل از سوخت فسیلی آن ۱۲ سنت بر کیلو وات ساعت است در حالی که از این مبلغ فقط 1.5 سنت بر کیلووات ساعت را از مردم دریافت می کنیم و جزو معدود کشورهایی هستیم که برای سوخت فسیلی یارانه گسترده پرداخت می کنیم ، گفت:
امروزه تجدیدپذیرها قطعاً مقرون به صرفه تر از فسیلی ها هستند و اگر ما شهامت قطع پرداخت یارانه به سوخت های فسیلی را داشته باشیم دیگر نیازی به پرداخت یارانه به انرژی های تجدیدپذیر نیز نخواهد بود و مطمئنا بخش خصوصی بدون نیاز به حمایت دولت هموارتر از همیشه میتواند توسعه تجدیدپذیرها را به عهده بگیرد.
وی افزود: الان بخش خصوصی بدون اینکه کمکی از جانب ما داشته باشد خطوط تولید تجهیزات نیروگاه های تجدیدپذیر را در حال راه اندازی دارد وما امیدواریم این زیر ساخت مردمی که ایجاد شده است هر ساله گسترش یابد.
اضافه می نماید همایش روز جهانی انرژی باد به همت انجمن انرژی ایران و انجمن علمی انرژی بادی ایران برگزار گردید.

۲۱ تیر ۱۳۹۶ ۱۱:۴۵
تعداد بازدید : ۵۳۶

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید