به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

احتراق در کوره دوار
این روش از سال 1950 برای اولین بار برای انهدام زباله شهری مخلوط به کار رفته است، هر چند این روش بیشتر برای تصفیه پسماندهای مایع یا جامد خطرناک به کار رفته و به ویژه کاربرد اصلی آن در نابودی پسماندهای پایدار در مقابل حرارت مانند PCB بوده است.
زباله سوزهای کوره دوار دارای دو محفظه احتراق هستند. کوره دوار اول پوشش داخلی آن از یک ماده بی اثر و پایدار در برابر حرارت تشکیل شده و دارای شیب ملایمی از ورودی به خروجی است پسماند را دریافت کرده و و در دمای حدود 850 درجه سلسیوس می سوزاند. زمان ماند در این کوره به طور متوسط 30 دقیقه است. گازهای حاصل از محفظه اولیه به محفظه ثانویه وارد می شوند که محفظه ای با جداره مقاوم و مجهز به مشعل است. دما در این محفظه به 1000 تا 1200 درجه سلسیوس رسیده و زمان ماند بین 1 تا 2 ثانیه تغییر می کند. ظرفیت معمول این زباله سوزها بین 10 تن تا 100 تن پسماند در روز است و تکنولوژی نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالایی دارد.
در این روش به علت زمان ماند کوتاه در راکتور امکان دارد که تصفیه خاکستر حاصل گرانقیمت و پیچیده باشد. جهت بهبود این امر می توان پسماند ورودی را خرد نموده و مواد غیر سوزا را پیش از ورود به زباله سوز جدا نمود. تاسیسات مربوط به این تکنولوژی هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری دارند و مشکلات بهره برداری مانند توقف های میان کار برای تعمیرات، برای تولید انرژی در این روش مشکل ایجاد می کند. تولید برق در این روش ممکن است اقتصادی باشد اما تایید این موضوع نیاز به انجام تجزیه و تحلیل های دقیق اقتصادی دارد. به دلیل پیچیدگیهای موجود در بهره برداری و هزینه های بالا این روش برای پسماند شهری مخلوط به کار نمی رود.