به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

زباله‌سوزی
زباله‌سوزی راه حل دیگری برای دفع زباله‌ها می‌باشد که از سال‌ها قبل در کشورهای پیشرفته صنعتی مرسوم بوده‌ است. زمانی که بحث دفع زباله‌های خطرناک و بیمارستانی مطرح می‌گردد، نقش زباله‌سوزها بیشتر نمایان می‌گردد. زباله¬سوزی در حقیقت یکی از فناوری‌های تولید انرژی از زیست توده نمی‌باشد بلکه روشی است که با منبع زباله و استفاده از فناوری‌های احتراق و یا گازی سازی تولید انرژی می‌کند.
زباله‌سوزها به عنوان واحدهایی تعریف می‌گردند که توسط حرارت، مواد زائد را اکسید و ترکیبات باقیمانده کربنی را تا حد امکان کاهش می‌دهند. محصولات خروجی از زباله‌سوزها، دی‌اکسید کربن، آب، خاکستر و حرارت حاصل از احتراق می‌باشد. علاوه بر این، آلاینده‌های هوا نظیر ترکیبات سولفور و نیتروژن و هالوژنها و فلزات سنگین گوناگون (مانند کادمیم، جیوه و…) نیز از محصولات دیگر احتراق می‌باشند.
در مورد بسیاری از زباله‌ها، سوزاندن یکی از بهترین و یا ضروری‌ترین شیوه‌های مدیریت زباله به شمار می‌رود. در اغلب موارد، سوزاندن تنها بعنوان مرحله پردازش برای بسیاری از زباله‌های جامد و مایع بشمار می‌آید و پسماند‌های جامد یا مایع برای مراحل بعدی دفع باقی می‌مانند.
زباله‌سوزی مزایای متعددی دارند که برخی از آنها عبارتند از:
• کاهش حجم نیروگاه
• کاهش حجم زباله
• کاهش سریع حجم زباله
• دفع زباله‌های خطرناک
• کاهش هزینه‌ها
• از بین رفتن خطر آلودگی آبهای سطحی
• از میان رفتن بو
• کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای
• کاهش میزان آلاینده‌های هوا
• از بین رفتن زیستگاه جانوران موذی

زیست توده 12
همانگونه که اشاره شد آلاینده‌های زیست محیطی بخشی از محصولات احتراق بوده و می باید تدابیری برای عدم نشر آنها به محیط اندیشیده شود. به طور معمول تجهیزات ذیل جهت کنترل آلودگی در زباله سوزها نصب می شود:
- سیستم سرد کردن گاز خروجی برای انجام عملیات تصفیه بعدی
- اسکرابر با استفاده از آب آهک جهت خنثی کردن اسید های تشکیل شده، فیلتر های پارچه ای، جذب با کربن فعال یا جاذب هاب کاتالیستی.
- نابود سازی دی اکسین و فوران با تامین دمای شعله 1000 تا 1200 درجه سلسیوس و ممانعت از تشکیل رادیکال کلر آزاد بوسیله ایجاد شرایط کمبود اکسیژن یا بوسیله جذب و فیلتر های پارچه ای.
- جلوگیری از انتشار ذرات معلق با استفاده از رسوب دهنده های الکترواستاتیکی یا فیلترهای پارچه ای.
علاوه بر این می باید انتشار آلاینده از تاسیسات مورد نظر بصورت مستمر مورد پایش قرار گیرد.
خاکستر حاصل در زباله سوزها پس از خروج از زباله سوز سرد می شوند. در این مرحله می توان بوسیله سرند کردن و استفاده از آهنربا برخی از بخش های قابل بازیافت را از آن جدا کرد. حجم خاکستر حاصل بین 10 تا 25 درصد میزان ورودی است. همچنین خاکستر گاز خروجی ممکن است جزء مواد خطرناک محسوب شده و نیاز به استفاده از تکنولوژی های تصفیه پسماند در مورد آنها باشد. وزن خاکستر گاز خروجی تا 5% مقدار ورودی است.

انواع تکنولوژی های متداول زباله سوزی که در در تولید انرژی استفاده می شوند:

زیست توده 13