به تارنمای سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق خوش آمدید.

طیف وسیعی از مواد در دسته زیست توده قرار می گیرند. دسته بندی های متنوعی از این مواد ارائه شده است که یکی از مناسب ترین تقسیم بندی از منابع به شرح زیر است:
1. پسماندهای جامد شهری
2. زائدات کشاورزی و جنگلی
3. فضولات حیوانی
4. پسماندهای صنایع غذایی، کشاورزی و جنگلی
5. فاضلاب های شهری
6. محصولات انرژی زا
در ادامه به طور خلاصه هر مورد توضیح داده می شود.

1 – پسماند های جامد شهری
شامل مواد زائد جامدی هستند که از مراکز تجاری، اداری، خانگی و برخی صنایع حاصل می شود. این مواد یک منبع مناسب برای تولید انرژی می باشند. فرآیندهای تبدیل و تولید مواد و انرژی از زباله در دنیا توسعه یافته و پروژه های زیادی در زمینه تولید انرژی (برق – حرارت) از زباله در دنیا مورد بهره برداری قرار گرفته اند.
زباله ها و فاضلاب های شهری از معضلات جوامع شهری امروزی بویژه در ایران بوده و عدم مدیریت صحیح آنها باعث ایجاد آلودگی در آب، هوا و خاک می گردد. توجه به این امر می تواند علاوه بر حفظ محیط زیست و جلوگیری از انتشار گازهای سمی و آلاینده نقشی مهمی در تأمین انرژی داشته باشد.

2 – زائدات کشاورزی و جنگلی 
چوب یا همان سوخت های چوبی اصطلاحی است، شامل انواع سوخت های حاصل از جنگل کاری ، ضایعات حاصل از بهره برداری منابع جنگلی، ضایعات حاصل از صنایع تبدیلی چوب، صنایع چوب و کاغذ و تأسیسات پردازشی مجاور مناطق جنگلی که می تواند به عنوان یک ماده اولیه جهت احداث نیروگاه برای تأمین انرژی همان صنایع یا صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
زائدات کشاورزی نیز مواد سرشار از انرژی بوده که ارزش غذایی برای انسان ندارند. سالانه میزان زیادی از زائدات کشاورزی نظیر کاه وکلش غلات، شاخه و برگ انواع گیاهان و محصولات باغی در مراحل مختلف کشاورزی تولید می گردد که می تواند در فرایند تولید انرژی مورد استفاده قرار بگیرد.

3 – فضولات حیوانی 
فضولات حاصل از دام و طیور سرشار از مواد آلی بوده و در فرآیند تولید انرژی می تواند بعنوان یک ماده اولیه مناسب در نیروگاه های زیست توده مورد استفاده قرار گیرد. عدم مدیریت صحیح این فضولات مشکلات عدیده زیست محیطی و بهداشتی را بدنبال خواهد داشت.

4 – پسماندهای صنایع غذایی و کشاورزی
در فرآیندهای تولید و تبدیل در صنایع غذایی و کشاورزی سالانه مقدار زیادی پسماندهای آلی جامد و مایع تولید میگردد که می تواند ماده اولیه مناسبی برای نیروگاه های زیست توده باشد. انرژی حاصل از این پسماندها می تواند در همان صنایع و یا صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این ضایعات در فرآیند تولید انرژی و احداث نیروگاه های زیست توده میتواند در راستای توسعه پایدار در صنعت کشاورزی مد نظر قرار گیرد.

5 – فاضلاب های شهری
سالیانه میلیون ها تن لجن در فرآیند تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه های شهرها و صنایع مختلف تولید می گردد که دارای پتانسیل مناسبی برای تولید انرژی می باشد. در حالیکه دفع و دفن این لجن ها از معضلات اساسی تصفیه خانه ها بوده و هزینه های گزافی در این زمینه صرف می گردد. با بهره گیری از فناوری های مناسب می توان ضمن حل معضل این پسماندهای آلی به تولید انرژی پاک و کاهش قابل توجهی در هزینه پرداختی انرژی اقدام نمود.

6 – محصولات انرژی زا
از انواع مختلف محصولات انرژی زا می توان به کشت درختان سریع الرشد، ‌کشت محصولات کشاورزی (گیاهان) انرژی زا (مثل سورگوم و نیشکر)، کشت گیاهان روغنی با محتوی انرژی بالا مثل سویا و شلغم روغنی و درخت نخل اشاره کرد. این محصولات می توانند به عنوان سوخت امن و بی خطر در نیروگاه های زیست توده مورد استفاده قرار گیرند. توجه به این محصولات می تواند ضمن تأمین آسان و پایدار قسمتی از انرژی مورد نیاز و امنیت تأمین انرژی با ایجاد درآمد برای کشاورزان از جهت اختصاص ظرفیت های خالی و زمین های غیر قابل استفاده در بخش کشاورزی به این امر همراه باشد.
زیست توده3